Przymrozki w sadach i na plantacjach truskawek
Niestety, wiosenna aura nie rozpieszcza polskich sadowników i plantatorów truskawek. W nocy z 22 na 23 kwietnia lokalnie na terenie kraju odnotowano temperatury spadające nawet do -7,5 stopni Celsjusza. To zdecydowanie za niska temperatura dla delikatnych pąków i kwiatów truskawek oraz drzew owocowych.
Jakie szkody mogą wyrządzić przymrozki?
Skutki przymrozków mogą być opłakane. W zależności od temperatury i czasu trwania mrozu, uszkodzenia mogą obejmować:
Obumarcie pąków kwiatowych i zawiązków owoców: W przypadku truskawek może to oznaczać nawet całkowitą utratę plonu. W sadach mogą ucierpieć jabłka, gruszki, czereśnie, brzoskwinie i inne gatunki.
Uszkodzenie liści i pędów: Porażone liście stają się brązowe i zasychają, a pędy mogą pękać. Osłabione rośliny są bardziej podatne na choroby i szkodniki.
Opóźnienie rozwoju roślin: Nawet jeśli rośliny nie ucierpią znacząco, to przymrozki mogą spowolnić ich wzrost i rozwój, co może mieć wpływ na termin zbiorów owoców.
Jak chronić sady i plantacje przed przymrozkami?
Istnieje kilka metod ochrony sadów i plantacji przed przymrozkami:
Okrywanie roślin: Najskuteczniejszą metodą jest okrywanie roślin włókniną lub agrowłókniną. Materiał ten izoluje rośliny od zimnego powietrza i chroni je przed mrozem.
Zraszanie: Zraszanie roślin wodą przed nadejściem przymrozku może podnieść temperaturę w ich otoczeniu o kilka stopni i tym samym uchronić je przed uszkodzeniem.
Ogrzewanie: W sadach i na plantacjach można stosować również systemy ogrzewania, np. z wykorzystaniem świec dymnych lub piecyków gazowych.
Wybór odpowiedniej lokalizacji: Ważne jest, aby sady i plantacje zakładać w miejscach osłoniętych od wiatru i z dala od nizin, gdzie gromadzi się zimne powietrze.
Sadownicy wykorzystują helikoptery do ochrony swoich upraw przed przymrozkami