w

W nocy burze z gradem a od poniedziałku upały!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia przed burzami z gradem dla ośmiu województw na południu, wschodzie i w centrum kraju oraz przed upałem mogącym wystąpić w czterech województwach. Według prognoz temperatura maksymalna w dzień może tam wynieść 33 st. C.

Alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydano dla województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. IMGW prognozuje tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami spadnie również grad.

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami IMGW wydało również alerty hydrologiczne pierwszego stopnia dla województw: lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Z kolei alerty drugiego stopnia przed upałem wydano dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Na wskazanym terenie prognozowana jest temperatura maksymalna w dzień od 29 do 33 st. C, zaś temperatura minimalna w nocy od 18 do 21 st. C.

Alerty przed upałem obowiązują od godz. 13 w poniedziałek do godz. 20 w czwartek. Obejmują one województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie. Regiony te zaznaczone są na poniższej mapie kolorem pomarańczowym:


fot. IMGW
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że te zjawiska te mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne.

RadioZET.pl/PAP/IMGW
Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Pogoda/Gdzie-jest-burza.-Ostrzezenia-IMGW-przed-burzami-z-gradem-i-upalem

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak zainteresowania czereśniami! Polscy sadownicy załamują ręce!

Jechał Władimircem przez Sadkowice mając 2 promile