w ,

UWAGA! Należy Ci się ZWROT zapłaconego VAT-u od owców przekazanych na banki żywności!

Do naszej redakcji napisała sadowniczka Anna, która podzieliła się swoją historią dotyczącą zwrotu zapłaconego nienależnie vatu od owoców przekazanych na bezpłatną dystrybucję w wyniku rosyjskiego embargo .

Wielu sadowników będących na Vacie i korzystających z usług księgowych zapłaciło do urzędu skarbowego podatek od towarów przekazanych na bezpłatną dystrybucję (banki żywności).

My również tak zrobiliśmy, bo przepisy były niejednoznaczne i nie chcieliśmy mieć problemów, ale po kilku latach stwierdziliśmy że było to bezpodstawne i wystąpiliśmy do US o zwrot nadpłaty (czyli tego VAT-u, który zapłaciliśmy za przekazane do bezpłatnej dyspozycji owoce) – informuje nas w wiadomości Pani Ania.

Urząd Skarbowy oczywiście odmówił stwierdzenia nadpłaty, więc sadowniczka odwołała się do dyrektora izby administracji skarbowej w Warszawie, który podtrzymał decyzję Urzędu Skarbowego

Ale my się nie poddaliśmy i odwołaliśmy się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który UCHYLIŁ w całości obie wcześniejsze decyzje – informuje w dalszej rozmowie nas Pani Ania, załączając decyzję.

 

Sytuacja opisana przez Panią Anie daje nadzieję wielu sadownikom na odzyskanie zapłaconego niesłusznie VATU. Pamiętać należy, jednak że czasu jest niewiele bo wszyscy którzy zapłacili VAT w 2015 roku mają czas do końca grudnia, aby złożyć do swojego US pismo o stwierdzenie nadpłaty i zacząć postępowanie. W styczniu sprawa będzie już niestety przedawniona!

Sprawa Pani Ani była w województwie mazowieckim i sprawę rozpatrywała izba skarbowa w Warszawie, a później wojewódzki sąd administracyjny w Warszawie.
Chciałabym, aby sadownicy mieli świadomość, że to są znikome koszty, bo wysłanie pisma do US o stwierdzenie nadpłaty nic nie kosztuje, później zaskarżenie decyzji do izby administracji skarbowej również nic, wniesienie wniosku do sądu czyli wpis sądowy wyniósł nas 437 zł +17zł opłata za pełnomocnictwo –informuje nasz portal Pani Ania.
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

  1. Artykuł jest bardzo mylący. Nie wystarczy wysłać pisma do Urzędu Skarbowego, żeby sprawa była załatwiona. Przede wszystkim należy dokonać korekty dokumentów za miesiące, w których zapłacony został podatek VAT i dopiero wtedy występować z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. W artykule nie ma słowa o tym, że wyrok Sądu Administracyjnego został zaskarżony do Sądu Najwyższego i pewnie autorka do tej pory nie dostała ani grosza. Ludzie! Nie wierzcie bezkrytycznie w to co ktoś publikuje!!!

Zaniepokojeni sadownicy i rolnicy wysokością zaliczek na płatności bezpośrednie! Różne kwoty!

Cięcie mechaniczne sadu w Sochaczewie TRZEMA LISTWAMI / PRO-CNC / model ProCut 304