w , ,

UWAGA! Duże zagrożenie wysiewem parcha! Jak należy zabezpieczyć jabłonie przed nadchodzącymi opadami?

W najbliższych dniach spodziewamy się bardzo dużego wysiewu parcha!
Jak należy zabezpieczyć jabłonie przed nadchodzącymi opadami?

W najbliższy weekend zapowiadane są opady deszczu, które mogą potrwać kilka dni. W związku z tym spodziewany jest bardzo duży wysiew zarodników parch jabłoni. Co, przy panujących warunkach pogodowych, oznacza dużą infekcję.

Zdjęcie 1: Owocnik dojrzały z wysiewanymi zarodnikami

Ładunek zarodników parcha jabłoni jest bardzo duży. Dlatego też teraz należy szczególnie zadbać o bardzo dobrą ochronę przed tą chorobą. Opady mają, w zależności od rejonu, trwać kilka dni, więc kluczowy tutaj będzie czas a dokładniej –  okres działania preparatu.

Najlepszym w tym okresie preparatem do zastosowania jest Faban® 500 SC w dawce 1,2ltr/ha. Produkt zawiera w swoim składzie dithianon i pirymetanil oraz jest bardzo odporny na zmywanie. Jego unikalną cechą jest formulacja, która sprawia, że pirymetanil jest długo obecny na roślinie i aktywnie zwalcza parcha przez długi czas. Nawet po 8 dniach po zabiegu na roślinie jest ponad 60% pirymetanilu.

Najskuteczniejszym systemem ochrony w tym okresie jest zastosowanie Fabanu w systemie Klamry Fabanowej.

https://youtu.be/ftQ59yTVFbs

Okres kwitnienia to najważniejszy okres w walce z parchem jabłoni oraz mączniakiem jabłoni. Dzisiaj również zagrożenie mączniakiem jest szczególnie duże, ponieważ grzyb Podosphaera leucotricha, będący sprawcą tej choroby przezimował bardzo dobrze.

Stosując Sercadis zwalczasz parcha i mączniaka jednocześnie.

Najlepszym rozwiązaniem do zastosowania jest Sercadis® w dawce 0,25ltr/ha, w mieszaninie z Delan® 700 WG lub Delan® Pro.

https://youtu.be/brYp8YYHAvU

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

Umowy kontraktacyjne – podziały cenowe…

Stawki dla pracowników przy zbiorach jagodowym wzrastają od 7% do 10%…