w ,

Usługa kombajnowania porzeczki – KOSZT?

Polska od wielu lat jest zdecydowanym liderem w produkcji czarnej porzeczki (55–58% światowej produkcji). 

Ceny na przestrzeni lat 

Obecnie za czarną porzeczkę sadownicy otrzymują ponad 3 zł/kg.  W roku 2020 za owoce do mrożenia punkty skupu płaciły od 2,50 do 3,00 złotego za kilogram. W roku 2019 w punktach skupu plantatorzy dostawali około 1 zł/kg za owoce czarnej porzeczki a sezonie 2018 średnia cena wynosiła zaledwie 0,40 zł/kg.

Zbiór mechaniczny

W ciągu ostatnich kilku lat zbiór czarnej porzeczki został bardzo mocno zmechanizowany. Natomiast wciąż wymagana jest podczas zbioru siła robocza i tutaj należy zaznaczyć, że są potrzebne do pomocy minimum dwie osoby.

Jeśli zbieramy owoce do kistenu potrzebny jest operator kombajnu oraz operator ciągnika zdejmującego skrzynie.  Jeśli zbieramy owoce w skrzynki (platony) to niezbędne są wtedy dwie osoby na kombajn.

Operator kombajnu liczy się z faktem, że przy stawce od kg, praca nie zawsze może się okazać dla niego nieopłacalna, dlatego w tym roku podobnie jak w poprzednich obowiązują stawki godzinowe. Godzina usługi zbioru porzeczki przez kombajn wynosi od  250 zł nawet do 400 zł za godzinę. 

Osoby świadczące usługi mają bardzo rozbieżne stawki. Ceny warunkuje region Polski oraz rodzaj kombajnu lub otrząsarki.

Wysokie ceny skupu porzeczek czarnych w sezonie 2020 skłaniają plantatorów do zakładania nowych nasadzeń?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Pogoda na weekend 17-18 lipca. Upały i burze nie odpuszczają

Ci którzy ucierpieli w wyniku nawałnicy mogą składać wnioski o pomoc doraźną w wysokości do 6 tys. zł – Wojewoda małopolski