Portal EastFruit podaje,że eksport jabłek z Ukrainy w sezonie 2021/22 uróśł w rekordowym tempie. Na koniec 2021 r. z Ukrainy wyeksportowano już 22 tys. ton świeżych jabłek,i o 28%, czyli o prawie 5 tys. ton więcej niż w sezonie 2018/19, kiedy padł poprzedni rekord eksportu.
Należy również zauważyć, że w porównaniu z poprzednim sezonem eksport ukraińskich jabłek wzrósł 2,4 razy i był wyższy od średniej z ostatnich lat o 61%. Ponadto w nowym sezonie nadal rozwijała się geografia ukraińskiego eksportu jabłek.
„W ciągu pierwszych czterech miesięcy sezonu 2021/22 ukraińscy plantatorzy i eksporterzy byli w stanie dostarczyć jabłko do 35 krajów świata, co jest osiągnięciem bardzo imponującym, biorąc pod uwagę ogromny niedobór kontenerów morskich, a także bardzo drogie i kompleksowa logistyka w tym okresie! W porównaniu z poprzednim sezonem geografia rozszerzyła się już o 11 krajów, co jest bardzo ważne dla trwałości dostaw eksportowych – mówi Andriy Yarmak, ekonomista w Departamencie Inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
,,Po raz pierwszy w historii w tym sezonie kraje Bliskiego Wschodu zajęły pierwsze miejsce wśród głównych rynków zbytu ukraińskich jabłek, stanowiąc 35% całego eksportu. A tylko 30% eksportu jabłek z Ukrainy trafiło do Mołdawii i Białorusi, co oznacza, że część tego jabłka mogłaby trafić na rynek rosyjski. Dzięki dywersyfikacji eksportu ukraińscy ogrodnicy nauczyli się uprawiać i dostarczać wysokiej jakości jabłka do najbardziej odległych i wymagających krajów świata”, mówi Andriy Yarmak.
Warto również zauważyć, że około 44% wszystkich ukraińskich jabłek jest już eksportowanych w kontenerach morskich. A to wymaga szczególnego wysiłku w uprawie, uszlachetnianiu, sortowaniu i pakowaniu. W związku z tym otwierają się nowe możliwości dalszego wzrostu eksportu, jeśli zostaną otwarte nowe rynki zbytu, co jest obecnie negocjowane przez rząd ukraiński.
W szczególności ukraińscy plantatorzy oczekują lepszego dostępu do egipskiego rynku jabłek, gdzie ukraińscy dostawcy muszą płacić cła importowe. Duże nadzieje wiążą się również z dostawami jabłek do Indii, gdzie obecnie aktywnie zarabia Iran i Turcja oraz do Wietnamu, który najszybciej na świecie zwiększa import tego egzotycznego owocu do tego kraju. Nawiasem mówiąc, kraje UE mogą dostarczać jabłka do Wietnamu bez płacenia ceł, więc ukraińskie jabłko nie może jeszcze wejść na ten rynek po konkurencyjnej cenie.
Źródło: EastFruit / polskiesadownictwo.pl
.