w

Trwa wypłata zaliczek z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych – blisko 12,92 mld zł przekazane rolnikom

foto: istockphoto

Od 17 października ARiMR przekazuje na konta rolników zaliczki z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2022 r. Do 29 listopada wykonane zostały przelewy na kwotę blisko 12,92 mld zł. Realizacja zaliczek potrwa do końca listopada, natomiast 1 grudnia rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot płatności za 2022 r.

W tegorocznej kampanii o dopłaty bezpośrednie ubiega się 1,265 mln rolników. Pula środków na ten cel to ok. 16,96 mld zł. Do 29 listopada 2022 r. w ramach zaliczek 1,2 mln beneficjentów otrzymało płatności bezpośrednie w wysokości 10,78 mld zł, natomiast w ramach płatności obszarowych z PROW 2014-2020 na konta ponad 847 tys. gospodarzy przelano 2,14 mld zł.

Polscy rolnicy od 2019 r. otrzymują zaliczki na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70 proc., a jeśli chodzi o płatności obszarowe z PROW – 85 proc. należnych dopłat.

Zaliczki wypłacane są na poczet wszystkich płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego, po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu (wymóg zakończenia kontroli wynika z przepisów UE).

Środki przekazywane będą wyłącznie na konta wskazane przez rolników we wnioskach o wpis do ewidencji producentów. Bardzo ważne jest zatem, by numery rachunków były aktualne. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, pieniądze wrócą do Agencji.

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Będą zatory podczas wiosennej sprzedaży nawozów ?

Nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych