w

Truskawkowe Inspiracje i największa kolekcja odmian truskawek na świecie

W Hornigach (koło Warki) a dokładnie w gospodarstwie Magdaleny i Matusza Włodarczyków powstała największa na świecie kolekcja odmian truskawki w warunkach produkcyjnych. To blisko 2 ha plantacja prowadzona na podwyższonych zagonach, gdzie wysadzone zostało 40 odmian truskawek. Większość z nich będzie już niebawem w trakcie owocowania. Można je obejrzeć, posmakować i ocenić już 6 lipca, podczas finałowego spotkania Truskawkowych Inspiracji. 

Zależało nam na wybraniu odmian które będą najlepiej dostoswane do naszej technologii uprawy i klimatu. Projekt realizowany wspólnie z portalem i czasopismem Jagodnik stał się idealną do tego okazją. Ponadto dzięki ścisłej współpracy z partnerami tego przedsięwzięcia cały czas doskonalimy technologię produkcji truskawek – podkreśla Mateusz Włodarczyk, właściciele gospodarstwa w Hornigach. Wspólnie z rodzicami braćmi uprawia truskawki na powierzchni 8 ha. Partnerami projektu są firmy: UPL, Yara oraz Geo Polska, Agrimpex, Milex.

W ramach projektu prowadzone są obecnie dwie kwatery. Ta złożona z późnych odmian założona została w sierpniu ubiegłego roku. Jest obecnie w pełni owocowania, z racji przyspieszenia wegetacji w tym sezonie. 

Imponująco wygląda nowa kwatera założona na pojedynczych zagonach gdzie w drugiej połowie maja wysadzone 30 odmian truskawek. Były to sadzonki frigo A++, sadzonki weiting bads i typu tray. Sadzonki do projektu dostarczyły szkółki: Agronom Berries, Geoplant Vivai, Hortplant, Kaack, Niewczas, Poland Plants. Obecnie rozpoczyna się owocowanie niektórych odmian i podczas spotkania 6 lipca większość z nich będzie w trakcie owocowania. Technologia uprawy truskawek cały czas się zmienia i musi się zmieniać. Po to by plony były wyższe, uprawa łatwiejsza a jakość owoców jak najlepsza. Poprzez realizację tego projektu wskazujemy plantatorom jak mogą doskonalić swoją technologię produkcji we własnych gospodarstwach – dodaje Mariusz Podymniak z portalu jagodnik.pl. 

Truskawkowe Inspiracje w Hornigach to unikatowy w Europie projekt, który obejmuje prezentacje, warsztaty i praktyczne demonstracje, związane z najlepszymi praktykami w uprawie truskawek, a dotyczące stosowanych nawozów, pielęgnacji roślin oraz innowacyjnych technik uprawowych. Główną wartością projektu jest test nowych odmian truskawki w warunkach typowo produkcyjnych. Stanowi on dla plantatorów świetną okazję zdobycia wiedzy i umiejętności potrzebnych do osiągnięcia sukcesu w uprawie truskawek. Wydarzenie może też przynieść wiele innych korzyści, wśród których są wymiana doświadczeń, także w formie networking’u oraz dostęp do najnowszych osiągnięć w dziedzinie uprawy truskawek.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w spotkaniu 6 lipca w Hornigach, zapraszamy do wcześniejszej Rejestracji: https://forms.gle/YHfrtadewTj8f2FM9

UDOSTĘPNIJ

Mepanipirym znika z rynku! Co to oznacza dla sadowników?

Uwaga! Wycofanie z rynku wszystkich środków ochrony roślin zawierających dimetomorf.