W sobotę wieczorem trąba powietrzna przeszła przez trzy gminy powiatu grójeckiego: Grójec, Chynów oraz Jasieniec.
Niestety, potwierdziło się ostrzeżenie Polskich Łowców Burz, którzy podali w sobotę wieczorem, iż „silna superkomórka z wyraźną rotacją przechodzi w rejonie Grójca. Możliwe kolejne tornado, a do tej pory potwierdzono już wystąpienie trzech”.
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu, mł. asp. Michał Maroszek przekazał w rozmowie z Grojec24.net, że skutki silnego wiatru najmocniej dotknęły gminy Grójec oraz Chynów.
W gminie Chynów wiatr uszkodził dachy siedmiu budynków mieszkalnych i gospodarczych. Największe szkody wichura wyrządziła w miejscowości Nowe Grobice. W gminie Grójec na ten moment wiadomo o co najmniej pięciu uszkodzonych dachach budynków. Internauci donoszą, że szczególnie ucierpiały miejscowości Kociszew i Wola Krobowska.
Z kolei najwięcej zgłoszeń o zalanych posesjach napłynęło z terenu gminy Jasieniec.
Mł. asp. Michał Maroszek zaznacza, iż są to dane szczątkowe, bowiem cały czas do stanowiska dowodzenia Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu napływają nowe zgłoszenia.
Ze skutkami żywiołu, który nawiedził powiat grójecki walczy na ten moment 25 zastępów strażaków.
Wcześniej trąba powietrzna uderzyła w powiaty radomski, kozienicki i otwocki
W sobotnie popołudnie mieszkańcy Mazowsza doświadczyli niebezpiecznego zjawiska atmosferycznego. Trąba powietrzna przeszła nad wsią Zakrzew niedaleko Radomia. Była ona związana z przemieszczającą się ze wschodu na zachód komórką burzową. Trąba powietrzna pojawiła się też w miejscowości Wierzchowiny koło Radomia (gmina Jedlińsk). Zniszczeniu uległy dachy, budynki, garaże, ogrodzenia, a nawet samochody. Według Polskich Łowców Burz, trąba powietrzna osiągnęła siłę 1,5 w skali Fujity, co oznacza, że wiatr mógł wiać z prędkością około 180 km/h. Skala ta mieści się w przedziale od 1 do 5, więc siła zjawiska była znacząca.
Kilka godzin później trąba powietrzna przeszła przez miejscowości Świerże Górne oraz Nowa Wieś w powiecie kozienickim. Lej kondensacyjny widziany był również w rejonie Kołbieli (pow. otwocki).
źródło: www.grojec24.net