w

To może być rok bardzo tanich truskawek

Ceny polskich truskawek, które właśnie pojawiły się w sprzedaży, są rekordowo wysokie. Tymczasem te, które przyjeżdżają do Polski z południa – wyjątkowo tanie. W szczycie sezonu wymusi to na krajowych plantatorach obniżki, a ceny truskawek mogą być niższe niż przed rokiem – money.pl

Jak poinformował PAP Maciej Kmera, ekspert Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze, w sprzedaży na razie są marginalne ilości krajowych truskawek szklarniowych z tzw. uprawy parapetowej, a cena tych owoców jest wysoka. Za kilogram trzeba zapłacić 30-32 zł.

Pod koniec kwietnia ubiegłego roku za kilogram pierwszych polskich truskawek w Broniszach trzeba było zapłacić od 18 do 22 zł. W tym roku jest znacznie drożnej. Jaki pod kątem cen może być tegoroczny sezon?

W tej chwili w sprzedaży są krajowe truskawki ze szklarni opalanych węglem albo gazem, stąd wysoka cena. Importowane truskawki są tańsze – dostępne w cenie od 10 do 15 zł – money.pl dr Paweł Kraciński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW).

– W kwietniu truskawki są najdroższe, bo koszty produkcji są najwyższe. Od maja w sprzedaży będą dostępne truskawki z upraw tunelowych i będą już tańsze. Na przełomie maja i czerwca zacznie się sezon truskawkowy, który potrwa nawet do końca września. W czerwcu i lipcu truskawki są najtańsze i powszechnie dostępne – money.pl Albert Zwierzyński z Agro-Wsparcia, doradca w zakresie uprawy truskawek i roślin jagodowych.

To może być rok bardzo tanich truskawek

Według dra Kracińskiego z SGGW w tym roku truskawki będą najprawdopodobniej tańsze niż w ubiegłym. Natomiast w tym momencie cena truskawek jest maksymalnie wysoka.

– Zawsze, gdy do sprzedaży trafia pierwsza krajowa produkcja, jest drogo. Ale od tego momentu cena zacznie spadać. Tydzień temu truskawki importowane były tańsze niż obecnie, bo nikt ich nie chciał kupować. Dlaczego? Bo jak było zimno i pochmurno, to konsumenci nie mieli ochoty na „letnie owoce” – tłumaczy ekspert SGGW.

– 30 zł za kilogram truskawek szklarniowych to nie jest dużo przy tych cenach energii, nawozów itd. Natomiast najtańsze będą truskawki z upraw polowych, do których nie trzeba będzie wykorzystywać agrowłókniny. W szczycie sezonu cena truskawek dla producenta wyniesie 4-5 zł za kilogram. W sprzedaży detalicznej będzie to pewnie 10-15 zł. W zeszłym roku w szczycie sezonu truskawki były droższe – wyjaśnia dr Kraciński.

Skoro wszystko dookoła drożeje, to jak to jest możliwe, że truskawki będą tańsze?

Dr Kraciński tłumaczy money.pl, że kiedyś Polska była światowym liderem produkcji truskawek mrożonych. Ale przez rosnące koszty produkcji nasze truskawki stały się drogie, więc rynki zaczęły zalewać owoce importowane np. z Afryki Północnej, gdzie uprawa jest znacznie tańsza niż u nas.

Ich truskawki podbijają obecnie rynki europejskie i to będzie dołowało ceny truskawek w Polsce. Dla rolników to będzie problem – uważa dr Kraciński.

Dodaje, że polskich plantatorów najbardziej martwi fakt, że producenci niekiedy sprzedają importowaną truskawkę jako polską.

My się na to nie zgadzamy. Apelujemy o to, by żywność była oznakowana, nie wprowadzajmy klientów w błąd – grzmi.

Karolina Wysota, dziennikarka money.pl

  • źródło: money.pl
UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. No i pozamiatany sezon No cena tragedia worek nawozu 150 zł za 25 kg i gdzie szukac zysków włóknina opryski paliwo pracownik jedzenie No nie wszystko mija się z celem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Temperatura przy gruncie może spadać do -4 stopni Celsjusza

To nie koniec przymrozków! Druga fala w nocy z czwartku na piątek !