w

 Tegoroczne zbiory malin w Polsce mogą być mniejsze niż w ubiegłym. W tym roku ceny skupu malin są wyjątkowo wysokie.

W tym roku ceny skupu malin są wyjątkowo wysokie. Obecnie za kg owoców można uzyskać nawet 13 zł/kg. Zakłady przetwórcze płacą dwa razy więcej niż przed rokiem

– poinformowała PAP Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jak wyjaśniła, firmy w tym roku wyjątkowo chętnie kupują maliny, bo jest na nie na światowym rynku duże zapotrzebowanie.  Jest to smaczny owoc i trudno jest go zastąpić

– dodała.

Według ekspertki, powodów wysokich ceny jest kilka

 Tegoroczne zbiory malin w Polsce mogą być mniejsze niż w ubiegłym. Jest to skutek pogody i dużych strat spowodowanych wiosennymi przymrozkami, a później deszczami. Kolejny powód – to nieudane zbiory u naszego konkurenta – w Serbii, no i brak zapasów u przetwórców z ubiegłego roku. To sprawia, że firmy chcą pozyskać towar płacąc za niego wysokie ceny.

W 2020 r. plantatorzy zebrali 116 tys. ton wobec 75,7 tys. ton rok wcześniej. Malin letnich będzie prawdopodobnie mniej, nie wiadomo jeszcze, jakie zbiory będą tzw. maliny jesiennej. Jednak zdaniem Noseckiej, cena tych późniejszych odmian powinna być niższa.

Polska w 2020 r. sprzedała za granicę ok. połowy swojej produkcji malin, tj. 57 tys. ton. Świeże i mrożone owoce trafiają głównie do Niemiec.

źródło: PAP

Maliny: Czy ceny malin są rekordowe? Tak są, ale one do końca nie zrekompensują poniesionych przez producenta kosztów.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośnie cena skupu czarnych porzeczek. Obecnie zakłady płacą za nie 3,8-4,1 zł za kg, w ubiegłym roku było to 3,4-3,8 zł/kg.

Uprawa wiśni jest od kilku lat nieopłacalna. Mimo zapowiedzi likwidacji sadów, wciąż nie zmienia się powierzchnia uprawy!