w

Targi „Zielony Tydzień” w Berlinie: Polska jest znaczącym w świecie producentem żywności.

W Berlinie otwarte zostały jedne z największych światowych targów żywności, rolnictwa i ogrodnictwa, Międzynarodowe Targi Rolno-Spożywcze „Zielony Tydzień”.

W uroczystości otwarcia uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który podkreślił, że Polska jest znaczącym w świecie i w Europie producentem żywności. Dlatego nasza obecność na tych targach jest bardzo ważna.

– Polska żywność, to żywność wspaniała. Chcemy, żeby poznali ją konsumenci z różnych krajów, a te targi stwarzają ku temu dobrą okazję. Oferta skierowana do konsumentów z krajów unijnych jest również potrzebna, ponieważ to właśnie tam trafia ponad 82 proc. eksportowanej przez nas żywności – podkreślił minister Ardanowski.

Republika Federalna Niemiec jest najważniejszym partnerem handlowym Polski oraz liderem wśród krajów UE, do których Polska eksportuje i z których importuje produkty rolno-spożywcze. Eksport w okresie 10 miesięcy ub. r. wyniósł ok. 6215 mln euro, co oznacza wzrost o 4,7%  w stosunku do roku 2018.

Spośród produktów żywnościowych na rynek niemiecki sprzedajemy najwięcej: ryb przetworzonych, produktów z mięsa drobiowego, pieczywa, ciast, czekolady i innych wyrobów zawierających kakao, przetworów mlecznych, soków owocowych, ziarna kukurydzy oraz owoców i orzechów.

Uroczystość otwarcia targów była również dla ministra Ardanowskiego okazją do rozmów kuluarowych przede wszystkim na temat budżetu na wspólną politykę rolną po 2020 roku oraz kwestii wyrównania płatności bezpośrednich.

– Nie ma żadnego uzasadnienia dla utrzymywania w dalszym ciągu różnicowania płatności – mówił minister dodając, że liczne obowiązki nakładane na rolnictwo, związane z inwestycyjnymi dotyczącymi klimatu i środowiska stanowią ograniczenia realizacji funkcji dochodowych rolników i ich decyzji produkcyjnych.

– Budżet unijny powinien w tym partycypować – zaznaczał szef polskiego resortu rolnictwa.

Minister Ardanowski rozmawiał m. in. z minister ds. wsi Szwecji Jennie Nilsson, z ministrem rolnictwa Grecji Makisem Voridisem, z wicepremier, minister rolnictwa Królestwa Niderlandów Carolą Schouten, z prezesem niemieckiego związku rolników DBV Joachimem Rukwiedem.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Zielonego Tygodnia jest hasło „Zasadź swój sukces”. Krajem partnerskim tym razem została Chorwacja. Kraj ten prezentuje swoją ofertę rolno-spożywczą oraz swoje kulinarne atrakcje pod hasłem „Kultura rolnictwa”.

W tym roku na targach prezentuje się ponad 1800 wystawców z całego świata. W programie przewidzianych zostało ok. 300 imprez specjalistycznych, do których zaliczyć można konferencje, sympozja, seminaria i fora dyskusyjne. Podczas tych wydarzeń przedstawiciele przemysłu spożywczego, sprzedaży hurtowej i detalicznej oraz gastronomii, importerzy produktów rolnych, specjaliści ze wszystkich dziedzin rolnictwa, leśnictwa i przemysłu rybnego oraz ogrodnictwa, eksperci z polityki i administracji będą dyskutować na temat problemów dotyczących rolnictwa.

Polska delegacja będzie uczestniczyć w wielu z nich. Minister Ardanowski weźmie udział  w konferencji „Przyszłość globalnej produkcji wieprzowiny w świetle zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń”, a także w Berlińskiej Konferencji Ministrów Rolnictwa „Żywność dla wszystkich. Handel na rzecz bezpiecznej, urozmaiconej i zrównoważonej żywności”.

Targi „Zielony Tydzień” organizowane są od 1926 r., w tym roku odbywają się po raz 85.

źródło: Ministerstwo Rozwoju i Rolnictwa

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kto powinien dostawać dopłaty – dzierżawca czy właściciel ziemi?! Wniosek o zmianę przyznawania dopłat rolnikom!

Czas na polskie superowoce!