w

Sztuczna inteligencja – przyszłość sadownictwa?

Brain with printed circuit board (PCB) design and businessman representing artificial intelligence (AI), data mining, machine and deep learning and another modern computer technologies concepts.

Firmy sadownicze cały czas podejmują decyzje, dlatego z pomocą może przyjść im sztuczna inteligencja. Kiedy stosować wodę? Jakie szkodniki lub choroby są obecne i kiedy stosować środki kontroli? Skąd pochodzi praca? Jednocześnie producenci równoważą koszty ze zwrotami. W tych problemach mogą wyręczyć sadowników, maszyny.

Nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja to duża część przyszłości produkcji sadowniczej. Możliwości znalezienia inteligentnych narzędzi wspomagających narzędzia decyzyjne obejmują poprawę efektywności wykorzystania wody lub składników odżywczych w oparciu o narzędzia czujnikowe (precyzyjne ogrodnictwo), przewidywanie plonów i lepszą ochronę roślin dzięki lepszemu nadzorowi. W rzeczywistości 80 procent respondentów w ankiecie przeprowadzonej podczas seminarium internetowego APAL wskazało, że jest gotowych zainwestować w nowe technologie w swoim sadzie.

Sztuczna inteligencja może pomóc w intensyfikacji pracy poprzez przejmowanie zadań pomocniczych. Jednym z przykładów jest sortowanie owoców różnej jakości w pakowni. Technologie mogą również pomóc w przyspieszeniu pracy, pomagając w podejmowaniu decyzji – na przykład gromadzenie danych za pomocą czujników wilgotności gleby może pomóc w podejmowaniu decyzji o tym, kiedy i ile należy nawadniać.

Technologie takie jak czujniki wody lub te wykorzystywane do nadzoru nad szkodnikami i chorobami mogą również pomóc w powiadamianiu hodowców o problemach, zanim staną się one poważnym problemem, oszczędzając w ten sposób koszty w perspektywie długoterminowej.

Sztuczna inteligencja – zainteresowanie sadowników

Wyzwaniem stojącym przed twórcami technologii jest dostęp do danych w kontekście, w jakim narzędzie będzie używane. Współpracując z hodowcami i udostępniając dane, można podejmować lepsze decyzje i przewidywania, które podejmuje sztuczna inteligencja. Może to również pomóc w zapewnieniu integracji nowych technologii z innymi systemami używanymi w biznesie (interoperacyjność).

Aby wybrać najlepsze narzędzie, Szpak sugeruje umożliwienie firmom wypróbowania narzędzi w swoim sadzie i współpracę z twórcami technologii w celu optymalizacji narzędzi. Dla wielu producentów korzystna może być również współpraca z twórcami technologii w celu optymalizacji narzędzi. Ostatecznie wpływ technologii może podnieść wartość całego regionu lub branży.

źródło: freshplaza.com, swiatrolnika.info/sztuczna-inteligencja-sadownictwo/amp

foto: Sztuczna inteligencja © Jakub Jirsák – Fotolia.com

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stawki dla pracownika przy zbiorze wiśni

Zbiory jabłek w Polsce przekroczą 3 mln ton?