Już po raz dwudziesty szósty na dziedzińcu zamkowym w Szydłowie obchodzono Święto Śliwki. Również w tym roku, podczas dwudniowych obchodów (10 i 11 sierpnia 2024), nie zabrakło atrakcji dla odwiedzających.
Organizatorem imprezy byli Urząd Miasta i Gminy Szydłów wraz z burmistrzem Andrzejem Tuzem oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Szydłowie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Jacek Skórski oraz przedstawiciele władz lokalnych z ościennych gmin.
Klimatyczne dożynki sadowników szydłowskich to doskonała okazja do poznania kulinarnej tradycji sięgającej czternastego wieku. Polska tradycja nakazuje dzielić się tym co zrodzi ziemia – ten gest jest wyrazem braterstwa, przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. To także symbol symbiozy człowieka z naturą – tak więc kosz owoców przekazany przez przedstawicielki KGW włodarzowi gminy był zarazem symbolem pracy, pokory i cierpliwości tutejszych gospodarzy.
Ciekawym punktem imprezy był pokaz suszenia śliwek tradycyjnym sposobem na tzw. „laskach”. Podczas imprezy unosił się zapach paleniska i aromat wędzonych śliwek. Okazale prezentowała się również kolekcja odmian śliw ułożonych na stole wystawienniczym w centrum placu zamkowego.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko ŚODR, gdzie wielu turystów zapoznało się ze szlakiem kulinarnym Świętokrzyska Kuźnia Smaków i mogli popróbować specjałów z gospodarstwa prowadzącego RHD Anety i Krzysztofa Grochowskich, którzy oferują przetwory nie tylko ze śliwki i wpisują się w szlak kulinarny. Z kolei koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Szydłów oferowały na swych stoiskach cały wachlarz regionalnych przysmaków ze śliwką w roli głównej.
Organizatorzy imprezy pomyśleli również o rozrywce dla najmłodszych, przygotowując wesołe miasteczko i ciekawy program artystyczny. Było wesoło, smacznie, muzycznie i tanecznie. Dodatkową atrakcją była możliwość lotu helikopterem nad stolicą śliwki i okolicą, by móc podziwiać malowniczy krajobraz Pogórza Szydłowskiego z sadami śliwkowymi.
Choć ten rok nie oszczędził szydłowskich sadowników, których sady ucierpiały z powodu dotkliwych przymrozków wiosennych, to z optymizmem patrzą oni w przyszłość, licząc na wsparcie ze strony państwa.
Justyna Żak-Wójcik
Magdalena Połeć
zródło: ŚODR MODLISZEWICE