w

Susza rolnicza w Polsce pogłębia się

foto: istockphoto

Czerwcowe upały doskwierają nie tylko mieszkańcom miast. Susza rolnicza w Polsce pogłębia się, co negatywnie wpływa na krajowy bilans wodny — informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Raport, który jest pierwszym tego typu dokumentem wydanym przez Instytut w tym roku, pokazuje, że w okresie od 21 kwietnia do 20 czerwca 2024 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju była ujemna i wynosiła -118 mm. W porównaniu z poprzednim okresem sześciodekadowym, deficyt wody wzrósł o 25 mm.

Susza rolnicza, jak podaje Instytut, dotknęła tereny wszystkich województw w Polsce. Problem ten wpływa na produkcję różnych upraw, w tym zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych oraz tytoniu.

Tymczasem do Polski napływa gorące powietrze, które poskutkuje falą upałów — alarmują synoptycy. IMGW wydaje alerty przed możliwymi pożarami. Spodziewane są też gwałtowne burze.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/

UDOSTĘPNIJ

Owocówka jabłkóweczka i nawożenie – komunikat sadowniczy Agrosimex

Pierwsze letnie jabłka na rynku hurtowym. Sprawdź ceny!