Sezon 2018/2019 nie przyniósł niestety bardzo niskich temperatur, które pomagają w walce z mączniakiem jabłoni co wróży, iż źródła infekcji przezimowały i problem mączniaka pojawi się na początku sezonu.
Ciepła i sucha pogoda od początku wegetacji sprzyja infekcjom mączniaka. Wielu sadowników obecnie zaobserowało konidia z porażonymi rozetami (infekcję pierwotne) oraz plamy na liściach porażonych w tym sezonie jakie zarodnikują (wtórne infekcje). Sadownicy, którzy stosowali dotychczas preparaty z grupy SDHI np. Sercadis ograniczyli presję w dużym stopniu. Co przez to rozumieć? Produkty te zahamowały zarodnikowanie porażonych pędów przyrostów.
Pamiętajmy jednak o tym aby porażone pędy usuwać ręcznie, ponieważ ta metoda wciąż jest bardzo ważna!
Mało sadowników zdaje sobie sprawę z tego, iż zabiegi przeciwko mączniakowi, które zostaną wykonane właśnie na początku wegetacji roślin, będą miały najlepsze rezultaty w lipcu/sierpniu.
Czy wiesz jakie odmiany jabłoni są bardziej podatne na mączniaka? Dowiesz się w artykule:
Przyczyny niepowodzeń w walce z mączniakiem jabłoni:
- wysoka presja choroby od początku sezonu;
- warunki pogodowe;
- zbyt mała ilośc zabiegów agrochemicznych;
- zbyt późno rozpoczęta ochrona;
- mała liczba zabiegów o działaniu zapobiegawczym;
- stosowanie ŚOR w nieodpowiednich warunkach atmosferycznych;
- zbyt długie odstępy między zabiegami.
Jeśli chodzi o produkt Sercadis to fungicyd SDHI najnowszej generacji. Zwalcza parcha jabłoni i gruszy oraz mączniaka jabłoni. Jest stosowany w dawkach najniższych spośród fungicydów SDHI.
Żeby skutecznie chronić rośliny przed chorobami, substancja czynna musi dotrzeć do celu w organizmie grzyba najszybciej, jak to możliwe. Jest to trudne zadanie ze względu na ściany komórkowe chroniące komórki patogenu oraz lokalizację celu głęboko wewnątrz jego mitochondriów.
Według zleceń Sercadis stosujemy w mieszaninie z Delanem Pro lub Delanem WG. Substancją aktywną w tym produkcie jest Xemium. Cecha wyróżniającą produktu jest unikalna struktura substancji aktywnej, która w odróżnieniu od innych fungicydów, elastycznie dopasowuje się do środowiska w jakim się znajdzie. Jeśli napotyka barierę warstw woskowych lub membran komórkowych przyjmuje postać lipofilną. Jeśli napotyka barierę ścian komórkowych i wiązek przewodzących przyjmuje postać hydrofilną. Dzięki tym właściwościom Sercadis szybko pokonuje bariery hydrofilne i lipofilne w drodze do patogena.
Kiedy stosować produkt Sercadis?
Więcej o produkcie Sercadis: https://www.agro.basf.pl/pl/Produkty/Kategorie-Produktów/Sercadis®.html
Uwaga: Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.