w

Słynny polski szef kuchni Wojciech Modest Amaro tworzy własny sad?!

W Dębówce, nieopodal podwarszawskiej Góry Kalwarii, powstaje miejsce niezwykłe. Jego autorem jest Wojciech Modest Amaro, słynny polski szef kuchni i ambasador Porsche Taycana. 

FOTO: christophorus.porsche.com

„Weź marchewkę, weź ziemniak”. Ale jaką marchewkę, jaki ziemniak?

Nasi dziadkowie wiedzieli, które odmiany ziemniaków nadają się na sałatkę, które na placuszki, które na kopytka. A my wchodzimy do sklepu i kupujemy po prostu ziemniaki.

Jak mówi w wywiadzie dla christophorus.porsche.com Modest Amaro: Skoro tworzyliśmy polską kuchnię, to chcieliśmy mieć składniki stąd, z tego terroir, a nie ściągane z Afryki. Wtedy pomyślałem, żeby samemu posadzić to, czego mi brakuje. Żeby mieć ogródek czy farmę.

Wie pan, co decyduje, że w sklepie można kupić właśnie te, a nie inne odmiany?

Najważniejsza jest cena, łatwość w uprawie, odporność na choroby, powtarzalność. Smak, jeśli mamy szczęście, jest na szóstym, siódmym miejscu. Odkrycie tego przez człowieka, który zajmuje się smakiem, było jak cios obuchem w głowę. Jak to, smak nie jest najważniejszy?!

Ta farma ma to zmienić, postawić na głowie. Nie chcemy sprzedawać setek skrzynek z warzywami i owocami. Chcemy odzyskiwać smaki.

Wszystko ma rosnąć w zdrowy, naturalny sposób. Skoro świat stracił tyle ekosystemów, to teraz jest czas, żeby ratować, sadzić!

Ten projekt sam będzie rósł, zobaczymy co z tego będzie. Żyjemy w dobie pragnienia sukcesu, jest w nas niecierpliwość. To miejsce jest tego odwrotnością. Nie chodzi o to, żeby za rok zrobić tu super pejzaż. W ekologicznym podejściu na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Wiele może nas zaskoczyć. Na pewno będą potknięcia. Nie chciałbym mieszać farmerstwa z gastronomią, bo wtedy na pewno farmerstwo przegra.

Forgotten Fields Farm ma również wymiar społeczny.
Tak, farma będzie miejscem dla młodych ludzi, którzy mają problem z odnalezieniem się we współczesnym świecie, który jest tak bardzo konsumpcyjny, tak bardzo medialnie dostępny, ale dla niektórych jest potwornie trudny. Moja Fundacja Nowe Życie Polska będzie pomagać stanąć im na nogi, będziemy pomagać im wzrastać przez modlitwę i pracę.

źródło: Piotr Zabłocki – https://christophorus.porsche.com

foto: Rafał Meszka

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Uwaga Dostawcy. Nowe Warunki udziału w „Programie dla szkół”od 18.01.2021 r.

Sadownicy wierzą, że produkcja „zero pozostałości środków chemicznych” zacznie się opłacać – AGROBIZNES TVP1