w

Sezon zbiorów rozpoczyna się – wciąż brakuje rąk do pracy!

Pracownicy sezonowi zza wschodniej granicy mogą wrócić do Polski. Rząd zdecydował, że kwarantanny i test covid-19 można wykonać w gospodarstwach.  Sezon prac polowych już się rozpoczął a w wielu gospodarstwach brakuje rąk do pracy!

Musimy zrobić wszystko, by pozyskać polskich pracowników do pracy w polskich gospodarstwach

Tak jak u mnie gospodarstwie truskawki zaczynają się, później groszek cukrowy, później porzeczka czerwona, czarna, wiśnia, brokuł no i to po kolei – Małgorzata Kamińska (producent owoców miękkich)

W Polsce w sadownictwie i gospodarstwach podstawową siłą roboczą są pracownicy zza wschodniej granicy i głównie Ukraińcy.

Polacy pracują za takie pieniądze, tylko że wykonując lżejsza prace. To znaczy nie muszą wstać o 6:00 czy o 7:00, czy o 5:00 żeby pójść na pole. Polak przychodzi po prostu na 7:00 czy 8:00 kiedy pasuje, kiedy nie pasuje nie pojawia się. Pracownik z Ukrainy natomiast jest cały czas – Wojciech Pawłocik (producent owoców miękkich)

Kwarantanna 14 dni może być odbywana w gospodarstwie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, wiadomo trzeba pracownika przywieźć. Sezon prac polowych i zbioru owoców i warzyw powoli się rozpoczyna. W gospodarstwach wciąż brakuje rąk do pracy.

Pracownicy sezonowi będący na kwarantannie w gospodarstwach będą poddawani kontroli przeprowadzonej przez policje. Za badania którymi wcześniej byli obciążenie Polscy rolnicy – zapłaci Budżet państwa. Koszt jednego testu to 530 zł.

Bezpłatne testy dla pracowników sezonowych z zagranicy

źródło: Agrobiznes TVP

 

 

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak wykonać u pracownika sezonowego test?

Będą kontrole punktów skupu