w ,

Sadownicy sprzedają już Galę! Czy cena jest tak zachęcająca do zbioru surowych owoców?

Do rozpoczęcia zbiorów Gali pozostała jeszcze chwila czasu, ale jak co roku są tacy, którzy oferują na rynkach hurtowych owoce przed wcześnie zerwane (surowe). Wyjątkiem są owoce zerwane z młodych drzew na odpowiedniej klasie ziemi, gdzie okres zbiorczy zaczyna się wcześniej, niż w sadach kilkuletnich, kilkunastoletnich. Czy cena jest na tyle zachęcająca, aby proponować odbiorcom surowe owoce?

Na forach i giełdach internetowych w tym tygodniu można zobaczyć pierwsze ogłoszenia sprzedaży Gali. Jak informują nasz portal sadownicy z terenów Grójeckich pierwsze zbiory Gali z sadów kilku i kilkunastoletnich planowane są około 10 września, czyli za dwa tygodnie. Zadać można sobie pytanie, co jest powodem tak wczesnego zbytu niedojrzałych jabłek? Cena? Duży popyt?

Sugerowana cena przez sadowników w ofertach internetowych za jabłka odmiany Gala wynosi od 2 do 2,50 zł/kg, na rynkach hurtowych ceny wynoszą około 35 złotych za 15 kilogramową skrzynkę – więc to nie dużo jak na pierwsze owoce. Dowiadujemy się z pewnego źródła, że powodem rozpoczęcia przed wczesnego zbioru Gali są oferty zakupowe kilku grup producentów. Pierwsze oferty kupna Gali wahają się od 1,30 do 1,50 zł za kilogram. Stawki te dotyczą jabłek za wagę w skrzyni. W grupach producentów pojawiło się sporo zapytań o dostępność towaru  a to powoduje, że część sadowników w związku z popytem rozpoczęło przed wcześnie zbiory.

Pierwsza moja myśl też była tak że bez sensu o tej porze rwać Gale, ale rozmawiałem z dwoma zaprzyjaźnionymi prezesami dużych grup i w piątek wysyłają pierwsze auta gali paskowanej na Mongolię i Do Ruskich. Na następny tydzień maja już zamowienia codziennie jedno auto. I co się im dziwić jak wydzwaniają do nich od początku sierpnia, że aby kolor miała gala i pakujcie nam to

– pisze na forum Tomasz

O tyle ile jesteśmy w stanie zrozumieć, że jabłka na eksport można zerwać trochę wcześniej to nie potrafimy zrozumieć jak można sprzedawać takie owoce na rynkach hurtowych.

Większość komentarzy pod internetowymi ofertami sprzedaży jabłek odmiany Gala  jest negatywnych. Przytoczymy kilka z nich:

  • Surowa gala a potem się dziwić ze nie chcą kupować brawo !!!!
  • Rynek na Broniszach to ,,stan umysłu,, jak nie ma to zdziwieni, że jeszcze nie ma, jak jest to zdziwieni, że już jest ale tylko oddaj za półdarmo to to i zdziwienie znika.
  • Gala jest surowa a dwa że jej przeznaczenie to export a nie rynek krajowy.

Termin zbioru jabłek Gala zależy od sportu, podkładki, pogody, gleby, temperatury wiosną, wieku drzew i wielu, wielu innych czynników. Apelujemy do sadowników o rozsądek przed sezonem oraz zbieranie owoców w punkt, nie przed wcześnie! Przypominamy Państwu, że zbiory Gali rozpoczeły się w roku 2020 na przełomie pierwszego i drugiego tygodnia września [Czytaj więcej…]

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zbiory w sadzie gruszowym 2021. Jaką odmianę aktualnie zrywają sadownicy?

Kiedy zbiór Red Jonaprinca? Na jakie ceny liczy sadownik? – wywiad z Grzegorzem Żółcikiem [VIDEO]