Światowy rynek gruszek wydaje się być stabilny, z rosnącym popytem i dobrymi cenami, zwłaszcza w przypadku mniejszych rozmiarów.
W Belgii rynek gruszek ma się dobrze, ceny wzrosły o 30% w ciągu ostatniego miesiąca i duży popyt na mniejsze rozmiary. Tymczasem Niemcy przeżywają wzrost dostaw z zagranicy, zwłaszcza z RPA. We Włoszech brak dużych gruszek spowodował wzrost cen, podczas gdy w Hiszpanii zbiory są słabsze, ale dobre ceny i sprzedaż gruszek, zwłaszcza większych kalibrów.
Holandia: Ceny konferencji ustabilizowały się po ożywieniu w styczniu
W przeciwieństwie do rynku jabłek, który boryka się z trudnościami, sprzedaż gruszek w Holandii rozwija się w tym roku zadowalająco. Sezon na gruszki Doyenné du Comice dobiegł końca, ograniczając holenderską ofertę do gruszek Conference i Gieser Wildeman. Według holenderskiego handlarza owocami sezon gruszkowy Doyenné du Comice przebiega pomyślnie. „Pod względem cenowym sezon wypadł dobrze. Włochy również dostały w tym roku dużo gruszek Comice, ponieważ zbiory gruszek w tym kraju z roku na rok spadają z powodu problemów z śmierdzącym robakiem. Sprzedaż gruszek konferencyjnych jest stabilna. całkiem nieźle przez cały sezon. W styczniu obserwowaliśmy ożywienie, a teraz ceny się ustabilizowały – powiedział handlowiec – Popyt jest duży, zarówno z Europy, jak iz zagranicy. Jednak w tym roku widać dużo kolorowych gruszek na całej planszy.”
Belgia: cichy drugi semestr sezonu na gruszki
W Belgii rynek gruszek wydaje się działać sprawnie w drugiej połowie sezonu. „Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie w tej chwili gruszkom. Popyt można określić jako dobry. Widać to również po cenach, które w ciągu ostatniego miesiąca wzrosły o około 30 proc. nieco „w stagnacji” – mówi belgijski eksporter – Należy jednak zauważyć, że na razie dobrze radzą sobie zwłaszcza mniejsze rozmiary belgijskich gruszek. Nieco trudniejsza sytuacja jest w przypadku większych owoców. Widać to również po cenach, bo mniejsze kalibry wzrosły, podczas gdy większe spadły lub pozostały na stałym poziomie w ciągu ostatniego miesiąca. Wynika to również z faktu, że mniejszych kalibrów jest mniej za granicą, więc wolumeny są kupowane w Belgii”.
Niemcy: rosną dostawy z zagranicy
W Niemczech znaczenie gruszek włoskich, holenderskich, belgijskich i krajowych maleje. Popyt nieznacznie wzrasta, podczas gdy mniejsze kalibry pojawiają się głównie na rynku. Tymczasem rosną dostawy z RPA, zdominowane przez odmiany Bon Chretien, Rosemarie, Celina i Cheeky. Ogólnie rzecz biorąc, jakość gruszek zagranicznych jest bardzo zadowalająca, dlatego zyskują one popularność na rynku.
Francja: rynek mniej dotknięty niż rynek jabłek
Według francuskiego operatora rynek gruszek jest w tym roku znacznie bardziej „płynny” niż rynek jabłek. „Rynek jest mniej dotknięty niż rynek jabłek, który jest bardzo trudny. W Europie nie ma nadprodukcji, a na świecie ceny są podobne do zeszłorocznych”.
Przy niższych wolumenach problemy, które zwykle występują w przypadku odmiany Comice, nie występują w tym roku. Należy jednak zauważyć, że rozmiar zmniejszył się z powodu coraz bardziej gorących i suchych warunków pogodowych. Półkula południowa rozpocznie się w przyszłym tygodniu gruszkami z RPA.
Włochy: brak dużych kalibrów podnosi ceny
Włoski rynek gruszek był umiarkowany dla dużych kalibrów. Potwierdza to ważny gracz z północnych Włoch. „W tym roku brakowało ważnych kalibrów iz tego powodu ceny są wysokie, zwłaszcza cennych i głównych odmian, takich jak Abate i William. Z drugiej strony istnieją trudności, jeśli chodzi o konsumpcję i ceny, dla Santa Odmiany Maria i Kaiser”.
Operator wyjaśnia, że gruszki Abate lub inne odmiany kalibru 65, a zatem małe, występują w dużych ilościach i dlatego są sprzedawane po niskich cenach. „Była sprzedawana jako produkt pierwszej ceny, ale konkurowała na rynku zagranicznym z innymi gruszkami”. We Włoszech rośnie również obecność zagranicznych gruszek: konferencje z Belgii i Holandii, a to za sprawą niskich cen tych produktów. „Konkurencja o włoskie gruszki jest silna, ze strony Belgii i Holandii, nawet za granicą”, mówi operator.
źródło: www.freshplaza.it