w ,

Rynek ciągników w lipcu. Jakie ciągniki są najchętniej kupowane?

Mimo że lipiec 2024 roku przyniósł niewielki wzrost rejestracji nowych ciągników rolniczych w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, ogólna tendencja na polskim rynku jest niepokojąca. Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Maszyn i Urządzeń Rolniczych, sprzedaż ciągników rolniczych od początku roku znacząco spadła.

Szczegółowe dane

W lipcu 2024 roku zarejestrowano 712 nowych ciągników rolniczych, co stanowi wzrost o 17 sztuk w porównaniu do lipca 2023 roku. Jednakże, patrząc na szerszy kontekst, od początku roku 2024 zarejestrowano łącznie 4574 ciągników, co oznacza spadek o 1021 sztuk, czyli o 18,2% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Marka John Deere potwierdziła swoją dominującą pozycję na polskim rynku ciągników rolniczych. Choć liczba zarejestrowanych maszyn tej marki w porównaniu do poprzedniego roku nieco spadła. Od stycznia do lipca br. zarejestrowano 693 ciągniki tej marki, to o 272 traktorów mniej niż przed rokiem.

Kubota i New Holland tuż za podium

Na drugim i trzecim miejscu podium znalazły się marki Kubota ( 558 zarejestrowany traktorów, to o 71 mniej niż przed rokiem) oraz New Holland ( 550 rejestracji, to o 307 ciągników mniej niż rok wcześniej). Obie firmy, podobnie jak lider rynku, odnotowały spadek sprzedaży w porównaniu do poprzedniego roku.

Najczęściej kupowane modele:

  • John Deere 6155M
  • New Holland T5.90S
  • Case IH Puma 150
  • John Deere 6120M
  • Kubota EK1-261
  • Solis 264WD 9+9
  • Massey Ferguson MF 5709M
  • Claas Axion 830
  • New Holland T4.75
  • Kubota L2-522

Mimo że poszczególne marki prezentują różne wyniki, ogólna tendencja na rynku jest niepokojąca. Od początku roku liczba rejestracji nowych ciągników rolniczych spadła o ponad 18%. Taki wynik może świadczyć o spowolnieniu inwestycji w rolnictwie, co może być związane z różnymi czynnikami, takimi jak niepewność gospodarcza, wzrost kosztów produkcji czy zmiana preferencji rolników.

Analiza danych pozwala również wyciągnąć wnioski dotyczące preferencji polskich rolników. Okazuje się, że rolnicy coraz częściej decydują się na zakup ciągników o większej mocy, co może świadczyć o zwiększających się wymaganiach związanych z prowadzeniem nowoczesnego gospodarstwa. Ponadto, popularność modeli wyposażonych w zaawansowane systemy elektroniczne oraz rozwiązania zwiększające komfort pracy potwierdza, że polscy rolnicy stawiają na nowoczesne technologie.

Rynek ciągników rolniczych w Polsce przechodzi okres stabilizacji po okresie dynamicznego wzrostu.  Zmieniające się preferencje rolników oraz niepewność gospodarcza to tylko niektóre z czynników, które wpływają na kształtowanie się rynku.

opracowała: Izabela Kaczorowska / źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Zakup nowych ciągników: Jedno województwo zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych

UDOSTĘPNIJ

Czy kwota 6 tysięcy zł do hektara jest realna?

Sprawdź ceny letnich jabłek, śliwek, moreli i brzoskwiń na lokalnych warzywniakach!