w

Rozmowy Henryka Kowalczyka z rolnikami

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przebywał wczoraj na terenie Mazowsza. Rozmowy z rolnikami odbywały się w trzech miejscowościach: w Zakrzewie-Kopijkach, Starym Lubiejewie i w Brańszczyku.

Tematyka rozmów

Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027

Od nowego roku wejdą regulacje dotyczące nowej Wspólnej Polityki Rolnej w kolejnej perspektywie finansowej. Wicepremier przedstawił główne założenie Planu Strategicznego. Zwrócił uwagę na środki zwiększające dochody w gospodarstwie, które można otrzymać w ramach realizacji ekoschematów. Podkreślił przy tym, że te działania są dobrowolne, ale wynikające z nich wymagania są możliwe do spełnienia, bo już np. realizowane jest działanie dobrostan zwierząt. Szef resortu zachęcał do sięgania po te instrumenty wsparcia.

Wnioski z KPO

Rolników interesowały również możliwości i warunki otrzymania środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Obecnie są to działania dotyczące wymiany pokryć dachowych, w których stosowano materiały szkodliwe dla środowiska oraz działania związane z przetwórstwem.

Nawozy

W trakcie rozmów z rolnikami poruszany był także temat wysokich cen nawozów. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi przypomniał, że Polska jako jedyny kraj zastosowała dopłaty do nawozów. Na ten cel przeznaczone zostały blisko 4 mld złotych.

Szef resortu rolnictwa zapewnił rolników, że trwają prace związane z zapewnieniem akceptowalnych cen nawozów.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ile kosztują drzewka jabłoni jesienią 2022 roku w szkółce?

Ceny jabłek przemysłowych na początku października 2022 roku