w

Rozmowa ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, rozmawiał dziś z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Romanem Leszczenko. W spotkaniu uczestniczył również sekretarz stanu w MRiRW Rafał Romanowski.

– W imieniu własnym oraz Rządu Rzeczypospolitej Polskiej wyrażam solidarność z narodem ukraińskim i poparcie dla Ukrainy jako suwerennego, niepodległego państwa – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Wicepremier zapewnił o gotowości do udzielania stronie ukraińskiej wsparcia w tych ciężkich chwilach, w tym żywnościowej pomocy humanitarnej. Wicepremier podkreślił podziw dla determinacji i odwagi narodu ukraińskiego, odpierającego rosyjską agresję. Złożył też wyrazy współczucia z powodu strat poniesionych przez Ukrainę podczas działań wojennych.

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi poinformował o dotychczas udzielonej i planowanej przez Polskę pomocy dla obywateli Ukrainy zmuszonych do opuszczenia kraju. Zwrócił uwagę na wsparcie m.in. w zakresie zapewnienia zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Dodał, że aktualnie w Sejmie procedowana jest ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ustawa przewiduje przyznanie praw obywatelom Ukrainy na równi z obywatelami Polski w zakresie m.in. świadczeń społecznych i dostępu do szkolnictwa. Rozwiązania prawne mają obowiązywać przez 18 miesięcy.

Wicepremier H. Kowalczyk poinformował, że różnorodna pomoc dla Ukrainy, w tym humanitarna, już jest przez Polskę organizowana. Podkreślił, że ułatwieniem dla dostaw żywności z Polski na Ukrainę byłoby też potwierdzenie przez Kijów nieobowiązywania restrykcji przywozowych w ramach pomocy humanitarnej.

Minister Roman Leszczenko podziękował w imieniu własnym i Prezydenta Ukrainy za życzliwość oraz wszelką pomoc udzielaną przez Polskę obywatelom Ukrainy. Poinformował o sytuacji na Ukrainie w zakresie zaopatrzenia w żywność i środki do produkcji rolnej.

Ministrowie uzgodnili założenia współpracy na najbliższy czas oraz wskazali swoich przedstawicieli do koordynacji dalszego wsparcia  żywnościowego dla  obywateli Ukrainy. Koordynację po stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wicepremier Kowalczyk powierzył  sekretarzowi stanu Rafałowi Romanowskiemu.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Niemcy importują w 30% jabłka. Czemu nie wchodzimy na rynek Niemiecki ?

Nawet dwa złote na litrze – o tyle wrosły ceny paliw w Polsce w ciągu ostatnich pięciu tygodni.