w ,

Rekompensaty do emerytur rolniczych

An elderly farmer carries apples through an orchard

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk towarzyszył dziś premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas obchodów Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi”. Uroczystości zorganizowane zostały w Ostrowi Mazowieckiej. Rozpoczęły się od Mszy Świętej, po której odbyły się tradycyjne dożynki. 

Podziękowanie za pracę rolnika

Jesteśmy dumni ze wspaniałego polskiego rolnictwa, z bezpieczeństwa żywnościowego, z perspektyw osadzonych na fundamencie polskiej wiary i polskiej kultury. My nie wstydzimy się polskiej wsi, jak nasi poprzednicy. My jesteśmy z niej dumni. Słuchamy głosu polskiej wsi, wiemy o jej problemach. Wiemy, że zawirowania gospodarcze w Europie muszą być łagodzone przez polską politykę – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Dzisiejsza uroczystość to – jak zaznaczył szef polskiego rządu – podziękowanie za pracę rolnika.

Rolnik musi być i pracownikiem, i szefem, i przedsiębiorcą, i księgowym. Gospodarstwo rolne to całe państwo w pigułce. Polski rząd będzie brał przykład ze wszystkich polskich rolników, którzy twardo walczą o lepszą przyszłość. Razem z polską wsią będziemy umacniać polską kulturę, polski naród i całą Rzeczpospolitą – zaznaczył premier Morawiecki i dodał, ze rząd realizuje antyinflacyjną, solidarnościową tarczę, a polski budżet dzielony jest mądrze, dobrze i sprawiedliwie.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Ten rok pokazuje nam, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe, jak ważny jest chleb powszedni. Dzisiaj, dzięki pracy rolników, możemy być pewni, że chleba nam nie zabraknie – podkreślił uczestniczący w uroczystości wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Dziękuję rolnikom za trud, za ciężką pracę, za to bezpieczeństwo żywnościowe i gwarantuję, że polski rząd o rolnikach będzie pamiętał – zapewnił wicepremier.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że bardzo istotne jest także to, żeby rolnik, który daje nam poczucie bezpieczeństwa żywnościowego, miał sam poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego.

Wsparcie dla polskiej wsi

Polska wieś – chcę powiedzieć to stąd, z Ostrowi Mazowieckiej – nie jest już tak wyłącznie zależna od środków europejskich, jak była – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Jednocześnie dodał, że środki z Unii Europejskiej są i będą, ale dokładane jest do nich o wiele więcej środków z budżetu krajowego. Przypomniał o realizacji wielu zobowiązań, takich jak zwiększenie szans rolniczego handlu detalicznego, dopłaty do nawozu, zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego, powołanie Krajowej Grupy Spożywczej.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości pomaga rolnikom, nie chowa głowy w piasek. Czynimy starania, aby np. ceny nawozów były akceptowalne, żeby rolnicy mogli je stosować – informował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Waloryzacja emerytur rolniczych

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również rekompensaty do emerytur rolniczych.

Stąd chcę powiedzieć, że te zauważalne ubytki w emeryturach rolniczych zrekompensujemy poprzez bardzo znaczącą kwotową waloryzację wszystkich emerytur rolniczych – podkreślił premier Morawiecki.

W obchodach Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi” uczestniczyła także minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

  • źródło: gov.pl
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 komentarzy

Zwiększony limit pomocy de minimis.

Rząd przyjął projekt ustawy blokujący w 2023 r. ceny prądu