w

Ratujmy dochody rolników

Gospodarka światowa stoi przed największym od lat kryzysem ekonomicznym. Różne branże i różne firmy będą w mniejszym lub większym stopniu dotknięte skutkami pandemii. Duże koncerny pewnie sobie poradzą natomiast w najgorszej sytuacji znalazły się małe firmy i rolnicy. W Wielkopolsce problem spadających dochodów rolniczych jest szczególnie napięty. Wynika to nie tylko z sytuacji obecnej, ale przede wszystkim z klęski żywiołowej w postaci suszy, która nawiedziła nasz region w ubiegłych latach, a rok obecny nie zapowiada się dużo lepiej po ciepłej i bezśnieżnej zimie. Tarcza antykryzysowa zaoferowana przez rząd jest niewystarczająca i prawie w ogóle nie dotyczy rolników. Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła już do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ze stanowiskiem w sprawie skutków ekonomicznych pandemii dla naszej branży. Obecnie postulujemy o podjęcie natychmiastowych i konkretnych działań, które w tej trudnej sytuacji przyczynią się do przynajmniej utrzymania sytuacji w zakresie dochodów rolników oraz ratowania płynności finansowej gospodarstw rolnych. Działania, o które wnioskujemy to:

 

  • Ratowanie rynków rolnych – Polska jest krajem o dodatnim saldzie w handlu zagranicznym żywnością. Ze względu na ograniczenia logistyczne, handlowe i spadek dochodów konsumentów polski eksport jest bardzo zagrożony. Również konsumenci krajowi ograniczają zakupy produktów spożywczych. Rząd powinien dołożyć wszelkich starań by umożliwić eksport Polskich produktów żywnościowych. W pierwszej kolejności dotyczy to mleka, żywca wołowego oraz drobiowego a także rynku kwiatów i nowalijek. W tej sprawie wystosowaliśmy już w dniu 01.04.2020 wniosek do MRIRW (WIR.BW.MK.948.2020).
  • Zawieszenia spłat kredytów komercyjnych oraz kredytów preferencyjnych z dopłatami ARiMR na okres minimum 1 roku. Uruchomienie dodatkowej puli kredytów preferencyjnych.
  • Natychmiastowe wypłacenie pomocy suszowej za 2019 rok w formule pomocy państwowej oraz pomocy de minimis, bez względu na przekroczenie tego limitu oraz przyjęcie procedur pracy komisji klęskowych, uwzględniających zapobiegania epidemii COVID-19.
  • Natychmiastowa wypłata rolnikom refundacji kosztów inwestycji ponoszonych w ramach złożonych wniosków o płatność PROW, bez konieczności przeprowadzania wizytacji terenowej, na podstawie wyłącznie dokumentacji fotograficznej przesłanej przez rolnika.
  • Uruchomienie mechanizmu pożyczek, podobnie jak w przypadku mikroprzedsiębiorstw.
  • Zniesienie rygoru przemieszczania się w przypadku pracowników sezonowych, niezbędnych w pracach polowych i zbiorze warzyw i owoców.
  • Wycofanie możliwości stosowania przez firmy skupujące płody rolne mechanizmu podzielonej płatności – cała kwota brutto z faktury rolnika powinna w tej chwili wpływać na jego konto – z takim wnioskiem zwróciliśmy się już wcześniej do Ministra Finansów.
  • Zniesienie nakazu pracy pracowników w oddaleniu o 2 m od siebie dla zakładów przetwórczych – ten zakaz w praktyce eliminuje możliwość pracy linii rozbiorowych w sektorze drobiu i trzody chlewnej oraz linii do przetwarzania, konfekcjonowania i pakowania w większości branż spożywczych. Pracownicy w tych branżach są dostatecznie chronieni poprzez stosowaną w ramach procedury HACCP odzież ochronną. W tym przypadku odległość pracowników od siebie powinna być traktowana jako zalecenie.
  • Zwiększenie pomocy państwa dla zakładów przetwórczych zatrudniających więcej niż 9 osób, pod warunkiem terminowego regulowania płatności za nabywany surowiec od rolnika.
  • Uporządkowanie spraw związanych z ubezpieczeniami upraw rolnych od skutków złego przezimowania – w tej sprawie wystąpiliśmy już z interwencją do Pana Ministra w dniu 02.04.2020 r. (WIR.BW.KP.961.2020)

Podjęcie tych działań ma w tej chwili strategiczne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

źródło: www.wir.org.pl

Co Ministerstwo Rolnictwa oferuje rolnikom w czasie pandemii koronawirusa?! Tarcza Antykryzysowa dla rolnictwa

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wspieramy lekarzy walczących z pandemią! Zbiórka przetworów z Polskich superowoców

Bądźmy solidarni z rolnikami