w

Puda: Idą lepsze czasy dla rolników

Mówimy o 20-proc. wzroście nakładów na polskie rolnictwo rok do roku. W 2022 r. będzie to 60 mld zł. To z pewnością przełoży się na komfort życia rolników – tłumaczy minister rolnictwa Grzegorz Puda w rozmowie opublikowanej we wtorkowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.

Dziennik zauważył, że Puda był przez rok ministrem rolnictwa, w związku z tym zapytał, co w tym czasie udało się zrobić i z czego szef resortu rolnictwa jest szczególnie dumny.

„Zostałem ministrem w czasie, kiedy sytuacja w rolnictwie była bardzo trudna i dynamiczna. Wielu rolników było wtedy niezadowolonych i chodziło pod ministerstwo protestować. W ciągu tych 12 miesięcy udało się uspokoić tę sytuację. Rolnicy wiedzą, że minister Puda zabezpieczył środki finansowe na nową perspektywę UE, ale też w budżecie na przyszły rok. Wśród wielu zapowiedzi, które padały w Polskim Ładzie dla wsi, znalazła się większość postulatów rolników i organizacji rolniczych. Jesteśmy formacją, która jak coś zapowiada, to realizuje, więc nie ma wątpliwości, że te siedem punktów zostanie wprowadzonych w życie. W czasie pełnienia funkcji ministra miałem 340 spotkań w resorcie i 60 spotkań wyjazdowych” – wyliczył minister.

„Proszę pamiętać, że był to czas pandemii i spotkania ruszyły praktycznie dopiero w maju” – zastrzegł.

Odnosząc się do zwiększonych środków na przyszły rok, gazeta zapytała o to, co już się udało zastrzec.

„W sumie mówimy o 20-proc. wzroście nakładów na polskie rolnictwo rok do roku. W 2022 r. będzie to 60 mld zł. To z pewnością przełoży się na komfort życia rolników. Zapewniliśmy 1,4 mld zł na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. (…). Oprócz tego powstaje nowy fundusz na kwotę 3 mld zł. Będzie on realizował pomoc dla wszystkich gospodarstw, które poniosły szkody w związku ze zmianą klimatu” – powiedział minister.

Wyjaśnił, że w przyszłym roku przekazane zostanie 160 mln zł na dopłaty do paliwa rolniczego, w rezerwie celowej jest także wpisane wsparcie w wysokości 240 mln zł dla producentów trzody chlewnej.

źródło: bankier.pl za PAP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jest koło ratunkowe dla zadłużonych rolników. Daje też ochronę, nawet przed już wszczętą egzekucją

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej świeżych owoców