Przerzedzanie kwiatów lub zawiązków jest jednym z najważniejszych zabiegów decydujących o sukcesie produkcji sadowniczej. Jego głównym celem jest zapobieganie nadmiernemu zawiązywaniu owoców, których drzewo nie byłoby w stanie prawidłowo wyżywić, co negatywnie wpłynęłoby na ich jakość (wielkość, wybarwienie, parametry wewnętrzne jak jędrność czy zawartość cukrów).
Zabieg ten postrzegany jest nie tylko jako metoda regulacji bieżącego plonu, ale jako fundamentalna inwestycja w jakość i stabilność produkcji w kolejnych latach. Poprzez usunięcie nadmiaru kwiatów lub zawiązków, zwłaszcza tych słabszych, rozwijających się później (często na pędach jednorocznych), pozwala się drzewu skoncentrować zasoby na rozwoju najcenniejszych owoców, zazwyczaj tych powstałych z kwiatów królewskich na starszym drewnie. To bezpośrednio przekłada się na uzyskanie bardziej wyrównanego plonu o lepszych parametrach handlowych.
Co równie istotne, przerzedzanie znacząco ogranicza lub eliminuje problem przemienności owocowania, czyli tendencji drzew do obfitego plonowania co drugi rok. Nadmierne owocowanie w jednym sezonie wyczerpuje drzewo i ogranicza zakładanie pąków kwiatowych na rok następny. Regularne przerzedzanie stymuluje tworzenie większej liczby pąków kwiatowych, zapewniając bardziej stabilne plonowanie w długoterminowej perspektywie. Wreszcie, chemiczne lub mechaniczne przerzedzanie może ograniczyć potrzebę kosztownego i pracochłonnego przerzedzania ręcznego.
Zastosowanie Giberelin w sadzie
Gibereliny (GA) to naturalne hormony roślinne (fitohormony) regulujące wiele procesów wzrostu i rozwoju. Komunikat sadowniczy umieszczony niżej wyjaśnia ich praktyczne zastosowanie w sadownictwie, koncentrując się na tych najbardziej istotnych w okresie okołokwitnieniowym. W uprawie jabłoni kluczowe znaczenie mają gibereliny typu GA4+7, zawarte w preparatach takich jak Gibb Plus, Novagib czy Perlan.
Zapraszamy do obejrzenia najnowszego Komunikatu Sadowniczego, Roberta Binkiewicza na kanale YouTube Doradca Sadowniczy! W filmie „Przerzedzanie kwiatów i zabiegi giberelinowe | Komunikat sadowniczy” ekspert omawia najważniejsze zabiegi:
