w

Przemyt pestycydów przybiera na sile

W II kwartale 2023 r. na granicach w województwie lubelskim funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyty dużych ilości pestycydów. Zabezpieczono ponad 120 litrów, 14 kg oraz kilkaset saszetek i ampułek zawierających środki ochrony roślin. Co roku w okresie wiosny i lata przemyt pestycydów przybiera na sile.  

W ostatnich dniach czerwca funkcjonariusze z przejścia granicznego w Dorohusku udaremnili przemyt pestycydów w samochodzie ciężarowym. W kabinie i dachu ciągnika kierowca pojazdu ukrył aż 110 l i 10 kg różnego rodzaju środków ochrony roślin. Część z ujawnionych substancji znajdowała się w srebrnych workach bez żadnych oznaczeń i etykiet.

Również w Dorohusku podczas kontroli dwóch pojazdów funkcjonariusze ujawnili kilkadziesiąt saszetek i ampułek środków ochrony stosowanych w ogrodnictwie. W obu przypadkach substancje ukryte były w bagażach podróżnych.

Z kolei w Oddziale Celnym w Dołhobyczowie u dwójki podróżnych funkcjonariusze wykryli 14 l pestycydów. Wśród zabezpieczonych substancji większość przewożona była w nieoryginalnych pojemnikach, bez etykiet, co nasuwa wątpliwości w zakresie ich oryginalności.

Również na przejściu w Hrebennem, w wyniku dwóch kontroli, funkcjonariusze ujawnili niezgłoszone do kontroli pestycydy. Tym razem było to ponad 4 kg i kilkaset ampułek.

We wszystkich sprawach wszczęte zostały postępowania karne skarbowe.

W okresie wiosny i lata przemyt środków ochrony roślin zazwyczaj przybiera na sile. Duża ilość przemycanych przez granice środków ochrony roślin to towary podrabiane, bez atestów. Środki takie mogą być szkodliwe dla upraw oraz groźne dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt.

źródło: lubelskie.kas.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbiory jagody kamczackiej kombajnem OXBO

Döhler wzmocni swoją obecność na światowym rynku