w ,

Przeciążone ciężarówki w ruchu międzynarodowym

foto: Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku

Usunięciem z drogi przeciążonego zespołu pojazdów  oraz wszczęciem  postępowań administracyjnych zagrożonych wysokimi karami finansowymi zakończyły się kontrole przeprowadzone wczoraj 4 lipca 2024r. przez podlaskich inspektorów na drodze S8 w pobliżu miejscowości Jeżewo.

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku sprawdzili wagę ciężarówki  należącej do portugalskiego  przewoźnika. W  naczepie przewożone były owoce i warzywa na trasie z Hiszpanii do Litwy. Podczas ważenia okazało się, że dopuszczalna masa zestawu tj. 40 ton została przekroczona o 2,6 tony. Dodatkowo  kontrolujący stwierdzili za duży o 1 900 kilogramów nacisk osi napędowej, który wyniósł 13,4 tony. Zgodnie z obowiązującym prawem mógł on wynosić nie więcej niż 11,5 tony. Ponadto jeden z kierowców, z podwójnej obsady, nie okazał do kontroli wymaganego ważnego świadectwa kierowcy.

Wobec przewoźnika i zarządzającego transportem wszczęto  postępowania administracyjne na łączną kwotę 17 500 złotych. Przewoźnik wpłacił wymaganą kaucję. Przeciążony samochód usunięto na parking strzeżony. Będzie można kontynuować nim dalszy przewóz po wyładowaniu części zbyt ciężkiego ładunku.

Podczas drugiej kontroli inspektorzy zważyli litewską ciężarówkę wioząca m.in. alkohol na trasie z Holandii na Litwę. Także w tym przypadku stwierdzone zostało przekroczenie dopuszczalnego nacisku osi napędowej. Tym razem wagi wskazały nacisk 13 000 kilogramów tj. przekroczenie o 1,5 tony. Właściciel pojazdu wpłacił na poczet przyszłej kary finansowej  kaucję  w wysokości 10 000 złotych i doprowadził samochód  do stanu normatywnego dzięki czemu mógł kontynuować dalszą podróż.

UDOSTĘPNIJ

40 stopni Celsjusza w cieniu. Afrykańskie upały nad Polską

Ceny wiśni na skupie – 8 lipca 2024 r.