w ,

Pryszczarek jabłoni – przyjaciel czy wróg?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat szkodnikiem, który coraz bardziej zaznacza swoją obecność w sadach jabłoniowych pryszczarek jabłoni (Dasyneura mali).

Jest to muchówka z rodziny pryszczarkowatych o długości 1,5-2 mm. Jaj są czerwone i wydłużone. Larwy są walcowate, na początku kremowobiałe, następnie pomarańczowe lub pomarańczowoczerwone i beznogie. Zimują larwy w kokonach ziemnych, w wierzchniej warstwie gleby. Samice pryszczarka jabłoniaka wylatują w kwietniu oraz składają jaja na brzegach liści. Na jednym liściu jabłoni żeruje nawet po kilka larw tego szkodnika. Po żerowaniu larwy spadają na glebę i przepoczwarczają się. W ciągu sezonu wegetacyjnego rozwija się 3 pokolenia pryszczarka jabłoniaka.

 

Pryszczarek w starszych sadach może  być zaletą gdyż hamuje wzrost młodych pędów, stopniowo szkodnik ten  przemieszcza się z liści starszych, uszkodzonych na młodsze, atrakcyjniejsze a w młodych nasadzeniach powoduje ogromne szkody.

Larwy pryszczarka jabłoniaka żerują na najmłodszych liściach jabłoni oraz powodują wyginanie ich brzegów do środka, deformacje i zaróżowienia. Bardzo duże straty szkodnik ten powoduje w szkółkach oraz w młodych nasadzeniach jabłoni. Nie został jeszcze opracowany próg szkodliwości dla pryszczarka jabłoniaka.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe przepisy dotyczące zatrudnia pomocników przy zbiorach od 18 maja b.r.

WYKAZ FUNGICYDÓW I BAKTERIOCYDÓW REKOMENDOWANYCH DO INTEGROWANEJ PRODUKCJI ROŚLIN W UPRAWACH SADOWNICZYCH