w

Prognoza sprzedaży jabłek w sezonie 2021-2022

Podczas tegorocznej konferencji WAPA (World Apple and Pear Association) została ogłoszona prognoza zbiorów na aktualny sezon. W Polsce przewidują zbiór 4,17 miliona ton jabłek. Jest to liczba, aż o 22% większa w porównaniu do wielkości zbiorów w poprzednim roku.

Podobnie ze wzrostem produkcji. Według raportu rokują Węgry (więcej o 49%), Hiszpania (więcej o 28%), Chorwacja (więcej o 18%) i Portugalia (więcej o 12%). Co istotne, wraz ze wzrostem produkcji szacuje się, również skok owoców przeznaczonych na przetwórstwo – o 37%. Są państwa, w których jednak sytuacja z wielkością produkcji w aktualnym sezonie przedstawia się w trochę gorszych perspektywach.

Prognozy mówią, albo o nieznacznym wzroście produkcji jak w przypadku Niemczech (6%) i Francji (3%) lub o spadku wielkości zbiorów jabłek – Słowenia (-59%) i Grecja (-28%).

WAPA przewiduje również mniejsze zbiory uzyskane przez Włochów o minus 4% w porównaniu z poprzednim sezonem.

Może okazać się to szansą dla polskich sadowników ze względu na fakt, iż Włochy są naszą największą konkurencją w Unii Europejskiej pod względem eksportu jabłek.

Na konferencji omówiono również zagrożenia dla sadownictwa. Ściśle w kontekście Polski, wymieniono jako największe ryzyko aktualnie niepewną, wciąż dynamicznie zmieniającą się sytuację społeczno-polityczną na Białorusi. Może to być niepokojące, w szczególności, że kraj ten jest w czołówce importerów naszych jabłek.

źródło: Unia Owocowa informacja prasowa

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowym Ministrem Rolnictwa, a także wicepremierem ma zostać Henryk Kowalczyk

Co wiemy o nowym Ministrze Rolnictwa! Kim jest Henryk Kowalczyk?