w

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologicznana 03-09.01.2025 r.

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologicznana kolejne 7 dni (03-09.01.2025 r.)

W piątek spodziewamy się dynamicznej zimowej i wietrznej pogody za sprawą wtórnego niżu nad Bałtykiem i napływu arktycznego powietrza. W sobotę sytuacja uspokoi się, ale nadal będzie zimno i popada śnieg. Niedziela przyniesie wyraźną zmianę aury – zacznie napływać cieplejsza masa powietrza z południowego zachodu. Opady śniegu szybko będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz, przejściowo marznący i powodujący gołoledź. Po przejściu frontu ciepłego temperatura powietrza wyraźnie wzrośnie, a najwyższa będzie na południu, w strefie oddziaływania wiatru fenowego. Po ciepłym i deszczowym wtorku, od środy znów ochłodzi się. Będzie padać deszcz ze śniegiem i śnieg, a temperatura powietrza w dzień będzie tylko nieco wyższa od 0°C.

Zorza polarna widziana z Kasprowego Wierchu, 01.01.2025 r. Fot. Witold Kaszkin | IMGW-PIB

W piątek  zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady śniegu, lokalnie także burze. Na północy miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od –1°C do 2°C, chłodniej miejscami w rejonach podgórskich Karpat, około –3°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, nad morzem bardzo silny od 50 km/h do 65 km/h, porywisty, zachodni i południowo zachodni. W północnej połowie kraju porywy wiatru do 75 km/h, nad morzem do 90 km/h. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 100 km/h, w Karpatach do 80 km/h. Wysoko w górach i na północy wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. W nocy możliwe burze i przelotne opady śniegu – przyrost pokrywy śnieżnej miejscami około 3-5 cm, w rejonach górskich Karpat o 10 cm.

Sobota z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od –2°C na południu i południowym wschodzie, około 0°C w centrum, do 2°C nad morzem; w rejonach podgórskich Karpat około –5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 80 km/h, w Karpatach do 60 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami z opadami śniegu, przechodzące od zachodu w deszcz ze śniegiem, miejscami zwłaszcza na zachodzie, południu i w centrum, opady marznące powodujące gołoledź. Ślisko! Poranek mroźny – temperatura minimalna od –8°C na południu, około –4°C w centrum i na zachodzie, do –1°C na północy; w rejonach podgórskich od – 15°Cdo –9°C. Temperatura maksymalna w dzień od –2°C do 1°C, tylko w rejonach podgórskich Bieszczadów około –4°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, w rejonach podgórskich Karpat lokalnie w porywach do 65 km/h, z kierunków południowych, powodujący miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na południu miejscami opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 3°C na krańcach wschodnich, około 7°C w centrum, do 11°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, nad morzem i na południu okresami dość silny, w porywisty, południowo-zachodni i południowy. Na południu kraju porywy wiatru do 85 km/h.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Okresami słabe opady deszczu, w rejonach podgórskich Sudetów deszczu ze śniegiem, w Sudetach śniegu. Noc z temperaturą zwykle powyżej 0°C, a na południu temperatura minimalna nawet do 7°C w rejonie oddziaływania wiatru fenowego. Temperatura maksymalna w dzień około 4-6°C na przeważającym obszarze kraju, do 11°C miejscami na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem i na południu porywisty, południowy i południowo-zachodni. Na południu kraju porywy wiatru do 85 km/h.

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C na południu do 3°C na zachodzie i nad morzem. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 65 km/h. Miejscami wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

W czwartek pochmurno. Miejscami przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Pomimo prognozowanych w nadchodzącym tygodniu opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, na rzekach dominować będzie stabilizacja. Okresowe wzrosty zawierać się będą w obecnych strefach stanu. Lokalnie pojawią się zjawiska lodowe, szczególnie na południu Polski. Na Wybrzeżu zagrożeniem będą wzrosty i wahania poziomu wody związane z silnym wiatrem.

Wisła w Warszawie nocą, 31.12.2024 r. Fot. Dariusz Witkowski | IMGW-PIB

Dorzecze Wisły

W ciągu najbliższych dni na górnej Wiśle dominować będzie wyrównany przebieg stanów wody, w strefie wody średniej i niskiej. Pojawić się mogą niewielkie wzrosty i wahania związane z prognozowanymi opadami i okresowo z tajaniem pokrywy śnieżnej. Lokalnie, na przebieg stanów wody wpływ będą miały urządzenia hydrotechniczne. Na Wiśle środkowej dominować będzie stabilizacja i niewielkie spadki stanu wody, głównie w strefie wody niskiej. W drugiej połowie okresu prognozy stany wody mogą się nieznacznie podnosić w wyniku spływu wód z dolnych części dorzecza. Na dolnej Wiśle stany wody będą wykazywały wyrównany przebieg, lokalnie pojawią się niewielkie wzrosty i wahania na które wpływać będzie praca zbiornika we Włocławku.

Na rzekach w zlewni górnej Wisły prognozowana są głównie stabilizacja i spadki stanu wody w strefie stanów niskich, lokalnie średnich. Okresowo, w związku z prognozowanymi opadami i lokalnie z topnieniem pokrywy śnieżnej (górskie odcinki rzek) pojawić się mogą miejscowe wahania i wzrosty, głównie w obecnych strefach stanu. Punktowo może dochodzić do krótkotrwałych wzrostów do strefy wody wysokiej. Lokalnie, w górnych częściach zlewni karpackich dopływów Wisły, poziom wody może zostać zaburzony przez rozwijające się zjawiska lodowe.

W zlewni Narwi i Bugu dominować będzie stabilizacja i spadki, okresowo wystąpią wzrosty i wahania związane ze spływem wód opadowych. Stany wody będą układać się w strefie wody niskiej i średniej. W wyniku ujemnych temperatur, głównie w nocy, na obszarze zlewni Narwi mogą pojawić się pierwsze w tym sezonie zjawiska lodowe.

Na pozostałych dopływach Wisły środkowej i dolnej przewiduje się stabilizację i opadanie stanu wody, lokalne wahania, związane z prognozowanymi opadami deszczu oraz z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie w wysokiej.

Dorzecze Odry

Na większości odcinków Odry dominować będzie stabilizacja w strefie wody średniej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej i na Odrze granicznej widoczna będzie niewielka tendencja spadkowa. Na części skanalizowanej na przebieg stanów wody wpływ będzie miała praca urządzeń hydrotechnicznych. Dodatkowo na odcinku Widuchowa–Gryfino pojawią się większe wahania, z tendencją wzrostową.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry na ogół dominować będzie stabilizacja stanów wody, w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. W ciągu nadchodzącego tygodnia, w wyniku prognozowanych opadów, stany wody lokalnie wykazywać będą tendencję wzrostową i ulegać okresowym wahaniom – głównie w obecnych strefach stanu. Na górskich odcinkach rzek w zlewni Odry wzrosty i wahania wynikać będą również z topnienia pokrywy śnieżnej. Większe zmiany spowodowane będą pracą urządzeń wodnych, zwłaszcza poniżej zbiorników energetycznych na Bobrze, Kwisie i Bystrzycy. W Branicach (boczne koryto Opawy) przekroczenie stanu ostrzegawczego zależne będzie od prowadzonej gospodarki wodnej.

Na Warcie prognozowana jest głównie stabilizacja stanów wody, lokalnie zaznaczą się niewielkie wzrosty lub tendencja spadkowa. Na rzekach w zlewni Warty prognozowane są spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie możliwe nieznaczne wzrosty i wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych i przewidywanymi opadami. W profilu hydrologicznym Dębe na Swędrni przekroczenie stanu ostrzegawczego zależne będzie od pracy urządzeń hydrotechnicznych.

Wybrzeże i rzeki Przymorza

W ciągu najbliższych dni w ujściowych odcinkach Wisły i Odry, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym, wzdłuż Wybrzeża oraz na Żuławach, w związku z silnym wiatrem i wysokim napełnieniem Bałtyku, prognozowane są wahania poziomów wody w strefie stanów średnich i wysokich, miejscami z przekroczeniami stanów umownych. Od soboty sytuacja będzie nieco spokojniejsza, jednak wciąż występować będą wahania na pograniczu wody średniej i wysokiej.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozowane są wahania stanów wody przeważnie w strefie wody średniej i niskiej. W związku z prognozowanymi opadami atmosferycznymi w czwartek i piątek lokalnie możliwe są wzrosty stanów wody.

Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski przewiduje się stabilizację stanu wody oraz lokalne wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych i prognozowanymi opadami – w strefie wody niskiej, lokalnie w średniej i wysokiej.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Dziś (02.01) na 28 stacjach przepływ wody znajduje się poniżej progu SNQ. Oznacza to niewielki wzrost liczby stacji w porównaniu do końcówki grudnia. Wydane zostało nowe ostrzeżenia o suszy – dla zlewni Pisy. Obecnie obowiązują zatem ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną dla zlewni Pisy, Ełku i Tążyny. W nadchodzących dniach prognozowane są mieszane opady: śniegu, deszczu i deszczu ze śniegiem. Liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie utrzymywać się na zbliżonym poziomie.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Suma skumulowanego opadu od początku stycznia 2025.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 02.01.2025 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 02.01.2025 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 02.01.2025 r. godz. 7:00.

UDOSTĘPNIJ

Rolnicy zapowiadają protest w Warszawie podczas wizyty Ursuli von der Leyen

Wapnowanie – Jakie rodzaje wapna stosować w uprawach sadowniczych?