Do poniedziałku pogodę będą kształtowały niże, z północnego zachodu napłynie chłodne powietrze polarne morskie z domieszką powietrza pochodzenia arktycznego. Od wtorku lekkie ocieplenie i nadal deszczowo.
W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana suma opadów do 10 mm-15 mm. Temperatura maksymalna od około 14°C na Suwalszczyźnie i nad morzem do 16°C w centrum i 23°C na południowym wschodzie. Wiatr przeważnie umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, zachodni. Prognozowane porywy wiatru do 90 km/h nad morzem, do 80 km/h w województwach północnych i wschodnich, do 60 km/h w pozostałej części kraju.
W sobotę podobna pogoda, przelotny deszcz i burze, i jeszcze chłodniej, od 11°C na Suwalszczyźnie i Pomorzu do 15°C w centrum i 17°C na południowym wschodzie. Wiatr przeważnie umiarkowany i dość silnym, nad morzem okresami silny, zachodni i północno-zachodni. Prognozowane porywy wiatru do 80 km/h nad morzem i 70 km/h na północy, wschodzie i w centrum kraju.
W niedzielę i poniedziałek osłabnie wiatr, ale nadal dużo chmur i opadów deszczu. Możliwe lokalne burze z porywistym wiatrem. Temperatura od 13°C na północy do 18°C na południu kraju.
We wtorek i środę jeszcze sporo chmur, przelotny deszcz i lokalnie burze. Nieco cieplej, temperatura maksymalna od 16°C, 17°C na północy kraju do 21°C, 22°C na południu, nad morzem około 14°C. Wiatr w czasie burz porywisty, do 70 km/h.
W czwartek więcej słońca, ale w wielu miejscach, zwłaszcza na południowym zachodzie, deszcz i burze z porywami do 70 km/h. Temperatura maksymalna od 20°C na północnym wschodzie do 27°C na południowym zachodzie.
Szczegółowa prognoza hydrologiczna
Na górnej Wiśle w najbliższym tygodniu prognozowane są wahania stanów wody z tendencją wzrostową. Na środkowej i dolnej Wiśle przewidywane są stabilizacja z okresowymi niewielkimi wzrostami związanymi ze spływem wód opadowych z górnych części zlewni. Stany wody na Wiśle będą układać się w strefie wody niskiej i średniej.
W czwartek w większości dorzecza prognozowana jest stabilizacja i spadki, lokalnie w środkowych i dolnych odcinkach rzek mogą pojawiać się wzrosty związane ze spływem wód opadowych. Jedynie w zlewni Narwi na mniejszych ciekach przewidywane są niewielkie wzrosty lub wahania spowodowane prognozowanymi opadami. W piątek również na większości obszaru dorzecza prognozowane są burze z opadami do 15 mm, więc lokalnie możliwe są niewielkie wzrosty lub wahania stanów, ale na ogół stany wód będą miały wyrównany przebieg. Od soboty przez cały tydzień prognozowane są przelotne opady deszczu i miejscami można spodziewać się wahań lub tendencji wzrostowej stanów wody. Stany wody w zlewniach dopływów Wisły będą układać się w strefie stanów średnich i niskich, punktowo wysokich.
W dorzeczu Odry prognozowane sumy opadów będą niższe niż w dorzeczu Wisły, ale przelotne opady mogą występować przez większość tygodnia.
Na górnej Odrze w czwartek mogą jeszcze występować wzrosty stanów wody spowodowane spływem wód opadowych, kolejne wzrosty mogą wystąpić jeszcze w piątek na skutek prognozowanych opadów burzowych. W kolejnych dniach stany wody będą miały na ogół wyrównany przebieg, choć okresowo mogą wystąpić niewielkie wzrosty związane z przelotnymi opadami. Na środkowym odcinku Odry występować będą na ogół wahania stanów wody z tendencją wzrostową spowodowaną spływem wód opadowych z pozostałych części zlewni. Na granicznym odcinku Odry prognozowane są wahania stanów wody. Stany wody na Odrze będą układały się głównie w strefie wody średniej i niskiej.
W nadchodzącym tygodniu w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowany jest na ogół wyrównany przebieg stanów wody z lokalnymi wahaniami związanymi z prognozowanymi opadami przelotnymi lub burzami. Wzrosty mogą zaznaczyć się zwłaszcza w piątek na dopływach górnej Odry oraz we wtorek, kiedy prognozowane są burze. Stany wody w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry będą układać się głównie w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie wysokich. Lokalnie, na odcinkach rzek pozostających w zasięgu działania urządzeń hydrotechnicznych, stany wody mogą ulegać większym wahaniom, w szczególności na Nysie Kłodzkiej poniżej kaskady zbiorników, a także na Bobrze i Kwisie.
W zlewni Warty, podobnie jak na całym obszarze kraju, przez większość tygodnia prognozowane są przelotne opady deszczu lub burze. W związku z tym można spodziewać się lokalnych wahań lub niewielkich wzrostów stanów wody. Tendencja spadkowa na tym obszarze osłabnie, a sytuacja hydrologiczna pod względem suszy poprawi się – liczba stacji z przepływami poniżej SNQ może nieznacznie spaść.
W najbliższej dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Wiślanym i Żuławach, na Zalewie Szczecińskim oraz w ujściu Odry i Wisły przewidywane są wahania poziomów wody, okresowo z tendencją wzrostową – głównie w strefie stanów średnich.
Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą wahały się – w strefie stanów niskich i średnich, miejscami z tendencją wzrostową.
źródło: IMGW