w

Pomoc finansowa dla rolników rekompensująca koszty pobytu uchodźców z Ukrainy ?

Polscy rolnicy i sadownicy stanęli na wysokości zadania. Setki gospodarstw przyjęło pod swój dach tysiące uchodźców z Ukrainy. Głównie kobiety i dzieci.

Pokrywają koszty ich pobytu, dostarczają jedzenie, wspierają różnymi innymi metodami. Wykazują się wyjątkowo humanitarnym i chrześcijańskim podejście. Jeszcze raz im za to serdecznie dziękuję. To pokazuje że jesteśmy bardzo solidarni z narodem ukraińskim.

W ostatnim czasie Rząd uruchomił mechanizmy pomocy dla tych instytucji które przyjmują uchodźców z Ukrainy. Starostowie powiatowi mają prawo zawierać umowy z hotelami, pensjonatami, gospodarstwami agroturystycznym, a ci dostają ryczałtową rekompensatę za przyjętego uchodźcę. Pokrywa ona koszty pobytu. To dobre działanie.

Starostowie nie mają natomiast prawa zawierać umów z indywidualnymi gospodarstwami rolnymi, w tym sadowniczymi. Wydaje się, że jest to niesprawiedliwe rozwiązanie, bo nie rekompensuje ponoszonych kosztów przez tych, którzy pierwsi otworzyli swoje serca i domy dla uchodźców.

Z tego powodu zwróciliśmy się do Premiera z prośbą o włączenie gospodarstw rolnych do grupy podmiotów, którym przysługuje pomoc finansowa rekompensująca choć w części koszty pobytu uchodźców z Ukrainy.

To nie jest szukanie jakichś dodatkowych pieniędzy, tylko wsparcie tych ,którzy jako pierwsi ruszyli z pomocą.

Mirosław Maliszewski

Poseł na Sejm RP

Prezes Związku Sadowników RP

źródło: polskie sadownictwo.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

IMGW-PIB: Synoptyczna prognoza pogody na weekend 04-06.03.2022 r.

Grupa Eurocash dołączyła do bojkotu produktów rosyjskich i białoruskich