w ,

Polskie konsulaty odmawiają wydania wiz?! Jest odpowiedź Ministerstwa Spraw Zagranicznych

W 2020 r. wydano 583 991 wiz w celu wykonywania pracy. Dla porównania w 2019 było ich 806 468, a w 2018, kiedy wprowadzano nowe przepisy odnośnie zatrudniania cudzoziemców konsulaty wydały ich 719 741. To odpowiedź z Ministerstwa Spraw Zagranicznych na zapytanie poselskie Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski w sprawie wydawania wiz z pozwoleniem na pracę przez polskie konsulaty.

Skąd więc taki spadek w wydawaniu dokumentów w 2020 r.?

Jedną z przyczyn wydaje się być fakt, wprowadzenia restrykcji wprowadzonych przez polski rząd dotyczących możliwości podejmowania pracy przez cudzoziemców w związku z epidemią COVID-19. Niestety zbyt późne wprowadzenie w zeszłym roku nowych przepisów spowodowało znaczy odpływ pracowników zza wschodniej granicy. Przypomnę, że w zeszłym roku o tej porze wielu z nas rolników i sadowników zastanawiało się czy w ogóle będą u nas mogli pracować pracownicy zza wschodniej granicy.

Co ważne według tej samej odpowiedzi, za 2020 r. odsetek decyzji o odmowie wydania wizy na Ukrainie wyniósł 3,1 proc. wobec 2,8 proc. w 2019 r.

Na podstawie danych przekazanych przez urzędy konsularne można wskazać kilka najczęściej występujących powodów takich decyzji.

Należą do nich:

  1. uzasadnione wątpliwości co do wiarygodności złożonych przez cudzoziemca oświadczeń odnośnie do celu jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z uwagi na dostępne organowi dowody lub obiektywne okoliczności wskazujące na to, że cel pobytu cudzoziemca mógłby być inny niż deklarowany,
  2. brak środków finansowych na utrzymanie podczas deklarowanego okresu pobytu w RP,
  3. podawanie we wnioskach wizowych lub w dokumentach załączonych do wniosków nieprawdziwych informacji.

Poniżej w załączeniu treść odpowiedź z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.:  

źródło: facebook.com/Mirosław-Maliszewski

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ministerstwo odpowiada w sprawie wycofania ŚOR: „…jest wiele różnych powodów, dla których substancje czynne są wycofywane”

KRUS wypłaca dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów