w

Polskie gruszki podbijają Wschód!

Gruszki podbijają Wschód!

Polski sadownictwo znane jest z wysokiej jakości owoców, które cieszą się uznaniem na rynkach międzynarodowych. Okazuje się jednak, że polskie gruszki podbijają nie tylko tradycyjne kierunki eksportu w obrębie Unii Europejskiej, ale także coraz śmielej penetrują rynki wschodnie.

Wschód kusi polskich sadowników

Najnowsze dane Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) za wrzesień ubiegłego roku ujawniają zaskakujący trend. Polskie gruszki znalazły nowych nabywców daleko poza granicami wspólnoty. W ciągu tego miesiąca wysłaliśmy ponad 3 tysiące ton tych owoców do aż pięciu krajów spoza Unii Europejskiej!

Kazachstan na czele

Bezapelacyjnym liderem wśród nowych odbiorców polskich gruszek okazał się Kazachstan. Aż 1,8 tysiąca ton tych owoców trafiło właśnie na ten odległy rynek. To dowód na to, że polskie produkty są w stanie zaspokoić nawet bardzo wysokie wymagania klientów z różnych zakątków świata.

Białoruś i Ukraina tuż za podium

Na drugim miejscu w rankingu odbiorców polskich gruszek znalazła się Białoruś, która zaimportowała ponad 1087 ton tych owoców. Trzecie miejsce przypadło Ukrainie z wynikiem 79,032 tony.

Dlaczego Wschód?

Rosnące zainteresowanie polskimi gruszkami na rynkach wschodnich można tłumaczyć kilkoma czynnikami. Polska produkcja charakteryzuje się wysoką jakością i konkurencyjnymi cenami.

Sukces polskich gruszek na rynkach wschodnich otwiera nowe możliwości dla krajowego sadownictwa. Eksport do tych krajów może przyczynić się do stabilizacji cen na rynku krajowym oraz do zwiększenia dochodów producentów. Warto podkreślić, że jest to dopiero początek tej eksportwej przygody. Można się spodziewać, że w przyszłości polskie gruszki podbiją jeszcze więcej rynków na całym świecie.

Polski eksport gruszek to doskonały przykład dynamicznego rozwoju polskiego sadownictwa. Coraz śmielsze ekspansje na nowe rynki, w tym na Wschód, świadczą o wysokiej jakości polskich produktów i ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

UDOSTĘPNIJ

Drugim dnem Zielonego Ładu jest uzależnienie żywienia mieszkańców Europy od żywności zewnętrznej

Pomoc dla rolników poszkodowanych przez grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne i huragan