w

Polska jest liderem branży rolno-spożywczej w Europie Środkowej, jednak nadal jest wiele do zrobienia – Minister Rolnictwa

W dniu 31 stycznia 2020 r. podczas Centralnych Targów Rolniczych 2020 w Ptak Warsaw Expo, Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała konferencję pt. „Polityka rolna państwa w poszczególnych krajach, a wyzwania globalizacyjne – szanse i zagrożenia”. Prelegentami podczas konferencji byli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel oraz radcy rolni ds. rolnictwa ambasad z krajów jak Francja, Niderlandy, Austria, Brazylia i Chiny.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowski przedstawił działania rządu polskiego w zakresie rolnictwa. Zaznaczył, że polska jest liderem branży rolno-spożywczej w Europie Środkowej, jednak nadal jest wiele do zrobienia. Powiedział, że przewaga rolników Europy Zachodniej wynika z poziomu ich  zorganizowania.

„– Przewaga rolników Europy zachodniej polega na stopniu zorganizowania się rolników. Nikt nie działa pojedynczo i dzięki temu są od nas silniejsi i wypychają nas z różnych rynków –  stwierdził minister.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że działania polskiego rządu w zakresie rolnictwa, wdrażane programy i zmiany ustawowe, stwarzających rolnictwu nowe możliwości. Wśród nich minister wymienił ułatwienia w rolniczym handlu detalicznym oraz programy takie jak „Agro Energia” czy „mała retencja”.

− Otwieramy nowe rynki. Wszyscy politycy, ministrowie mają zabiegać o sprawy rolne. Także prezydent oraz premier. Wspieramy udział rolników w rynku, jednak w te procesy muszą się włączyć również sami rolnicy – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.”

Poseł do Parlamentu Europejskiego K. Jurgiel w swojej prezentacji zidentyfikował wyzwania globalizacyjne rolnictwa europejskiego oraz przedstawił bieżącą sytuację na temat wdrożenia nowej Wspólnej Polityki Rolnej w UE.

źródło: krir.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W jaki sposób ciąć słabsze drzewka? IPSAD Robert Sas

Na inwestycje w przetwórstwo do 10 mln zł