w

Połowa jabłek zebranych w naszym kraju pochodzi z mazowieckich sadów

Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, województwo mazowieckie ugruntowało swoją pozycję lidera w produkcji rolnej w Polsce. Blisko połowa owoców zebranych w naszym kraju pochodzi właśnie z mazowieckich sadów. To nie jedyny sukces regionu – Mazowsze jest również czołowym producentem drobiu i mleka.

Różnorodność produkcji – siła Mazowsza

Mimo, że gleby mazowieckie nie należą do najbardziej urodzajnych, region ten charakteryzuje się niezwykle zróżnicowaną produkcją rolną. Centralna i południowo-zachodnia część województwa słynie z sadów i upraw warzywnych. Północny zachód specjalizuje się w hodowli drobiu, natomiast północny wschód – w produkcji mleka.

Inwestycje w rozwój rolnictwa

Samorząd Mazowsza aktywnie wspiera rozwój rolnictwa w regionie. Inwestuje w infrastrukturę drogową, ułatwiającą dostęp do pól, oraz w rozwiązania proekologiczne, takie jak zbiorniki retencyjne czy melioracje. Dzięki temu rolnicy mogą modernizować swoje gospodarstwa i zwiększać wydajność produkcji.

– Ostatnie dane GUS pokazują, że nasz region dominuje w produkcji rolnej. Co drugie jabłko w Polsce pochodzi z Mazowsza, a nasze paprykowe zagłębie w okolicach Radomia dostarcza największą ilość tego warzywa w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Nasi rolnicy zdobywają nagrody w licznych krajowych i europejskich konkursach i nie tylko dbają o tradycję, ale stale rozwijają oraz modernizują produkcję rolną i zwierzęcą – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Wyzwania przyszłości

Mimo sukcesów, mazowieckie rolnictwo stoi przed nowymi wyzwaniami. Zmieniający się klimat wymaga od rolników dostosowania swoich upraw do nowych warunków. Samorząd województwa jest świadomy tych wyzwań i podejmuje działania mające na celu wsparcie rolników w tym zakresie.

– Przestrzeń rolnicza w naszym województwie jest nie tylko zróżnicowana pod kątem produkcji, ale ulega ciągłym przemianom, także w związku ze zmianami klimatycznymi, których coraz intensywniej doświadczamy. Samorząd Mazowsza konsekwentnie wspiera naszych rolników w ich działaniach i inwestycjach, zarówno w rolniczą infrastrukturę – drogi dojazdowe do gruntów rolnych, jak i proekologiczne rozwiązania – choćby zbiorniki retencyjne czy melioracje wodne – podsumowuje członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Mazowsze – region o rolniczych tradycjach

Tereny wiejskie stanowią ponad 93% powierzchni województwa mazowieckiego i są zamieszkiwane przez ponad 35% jego mieszkańców. To świadczy o tym, jak ważną rolę odgrywa rolnictwo w gospodarce regionu.

Mazowsze jest niekwestionowanym liderem polskiego rolnictwa. Dzięki ciężkiej pracy rolników i wsparciu samorządu, region ten dostarcza na polskie stoły wysokiej jakości produkty żywnościowe. Zróżnicowana produkcja, nowoczesne technologie i dbałość o środowisko to cechy charakterystyczne mazowieckiego rolnictwa.

Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie / Publikacje i foldery / Rolnictwo, leśnictwo / Rolnictwo województwa mazowieckiego na tle kraju i pozostałych województw w 2023 r. mazovia.pl

UDOSTĘPNIJ

Rosja boryka się z kryzysem jabłkowym

Przypadkami śmiertelnych zatruć w wyniku nieprawidłowego zastosowania ŚOR do fumigacji w celu zwalczania gryzoni