w

Pogoda: Wraca do nas śnieg !

foto: istockphoto

Jak podkreśliła w TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl, „dopiero zapowiedź” tego, co czeka nas przez najbliższe doby. Deszcz w nocy z czwartku na piątek będzie przechodzić w śnieg. – Zabieli się na przeważającym obszarze Polski – mówiła Arleta Unton-Pyziołek.

Jak zwróciła uwagę synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, „na przełomie marca i kwietnia zaczyna się ta najważniejsza wiosna, a mianowicie wiosna termiczna”. Wskazała, że średnio jej początek na zachodzie Polski, w Legnicy, nastaje 27-28 marca, a w Warszawie jest to 3-4 kwietnia. Oznacza to, że średnia temperatura dobowa wynosi wówczas 5-10 stopni Celsjusza. – Tymczasem w tym roku ta ciepła, termiczna wiosna przyjdzie do nas dopiero po 10 kwietnia, a w tej chwili wraca zima, i to z przytupem – mówiła.

W czwartek rano na południu i południowym wschodzie kraju pojawiły się opady deszczu i deszczu ze śniegiem. – Te opady będą już w godzinach popołudniowych i wieczornych przechodzić w mokry śnieg. W nocy mocno sypnie na Śląsku, na Górnym Śląsku, w Małopolsce – mówiła Unton-Pyziołek. Dodała, że „bardzo trudna pogoda” czeka mieszkańców południowych regionów w piątek. Jak tłumaczyła, „te mokre opady przejdą już w taki prawdziwy, rasowy śnieg, który będzie oblepiał koła, będzie powodował utrudnienia na drogach”.

Nad ranem w piątek śnieg mocno ma padać również na Ziemi Łódzkiej i na Mazowszu. Jak wskazała nasza synoptyk, „zabieli się na przeważającym obszarze Polski”.

Opady śniegu mają występować także w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę, ale o mniejszym natężeniu.

Temperatura w czwartek o godzinie 7 na północy kraju w Lęborku wynosiła -9 stopni Celsjusza, -8 st. C Kętrzynie, a na Podkarpaciu termometry w Krośnie i Przemyślu wskazały 8 stopni Celsjusza powyżej zera. Synoptyk tvnmeteo.pl wyjaśniała, że ta duża różnica jest wynikiem ścierania się dwóch mas powietrza nad Polską: ciepłej, płynącej znad Morza Śródziemnego i drugiej, zimnej napływającej z północy.
– To starcie będzie utrzymywać się przez co najmniej dwie doby. Katharina znad Włoch będzie wędrować na północny wschód w stronę Rosji. Będzie przemieszczać się nad Karpatami, stąd bardzo obfite opady śniegu szczególnie w górach. Ona będzie ciągnąć ze sobą jak welon te wilgotne masy powietrza znad Morza Śródziemnego – opisywała.

Źródło: TVN24

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ukraina: opłaca nam się kupować jabłka z Polski

Wiózł kradzione elementy do nawodnienia, nie zatrzymał się do kontroli