w

Pogoda na najbliższy tydzień

Druga połowa tygodnia zdominowana zostanie przez potężny wyż, który dotrze nad Polskę znad portugalskich Azorów i obejmie swym zasięgiem niemal całą Europę. Wyże z reguły są słonecznymi i suchymi układami barycznymi, ale ten wyż będzie wyjątkiem.

Będzie to tzw. zgniły wyż, a to oznacza, że bardzo wysokiemu ciśnieniu, które będzie przekraczać 1040 hPa, będzie towarzyszyć przeważające zachmurzenie, gęste mgły, opady mżawki i smog. Temperatura przez całą dobę będzie oscylować w okolicach 10 stopni.

Taka aura utrzyma się zarówno w Święto Niepodległości, jak i w cały długi weekend. Mgły mogą ograniczać widoczność do 100-200 metrów, zwłaszcza wieczorami, nocami i o porankach. Zanieczyszczenie powietrza będzie przekraczać dopuszczalne normy.

Możemy liczyć tylko na miejscowe, ograniczone terytorialnie, pęknięcia w niskich chmurach warstwowych i wówczas jest szansa na przejaśnienia i większe rozpogodzenia, nawet do bezchmurnego nieba.

Najsłoneczniej będzie tradycyjnie podczas inwersji termicznej na wyżej położonych obszarach. Szczyty górskie jako jedyne będą wydostawać się z morza chmur i mgieł. Co ciekawe, będzie tam cieplej niż w dolinach.

Źródło: TwojaPogoda.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Znaleźli ukradziony ciągnik

W Samborcu powstała nowoczesna chłodnia do przechowywania jabłek