w ,

Początek sezonu ochroniarskiego zbliża się wielkimi krokami

Symbioz informuje, że w najbliższych dniach wiosenna pogoda pobudzi wegetację roślin uprawnych i wpłynie korzystnie na rozwój niektórych agrofagów. Jednakże, pomimo wysokich temperatur powietrza w ciągu dnia, brak opadów deszczu nie sprzyja intensywnemu formowaniu zarodników workowych parcha jabłoni.

Obserwacje i pierwsze askospory

Podczas wczorajszych obserwacji stanu dojrzałości owocników grzyba Venturia inaequalis, specjaliści z Symbioz zaobserwowali pierwsze askospory. To sygnał, że początek sezonu ochroniarskiego zbliża się wielkimi krokami.

Wpływ pogody na rozwój chorób

  • Wysokie temperatury:
    • Sprzyjają rozwojowi wielu agrofagów, które mogą stanowić zagrożenie dla upraw.
    • Pobudzają wegetację roślin, co z kolei może zwiększać ich podatność na choroby.
  • Brak opadów deszczu:
    • Ogranicza intensywne formowanie zarodników workowych parcha jabłoni, co jest korzystne dla sadowników.
    • Może jednak prowadzić do suszy glebowej, co osłabia kondycję roślin i czyni je bardziej podatnymi na ataki szkodników.

W związku z obserwowanym rozwojem askospor, Symbioz zaleca sadownikom wzmożoną czujność i przygotowanie do rozpoczęcia sezonu ochroniarskiego. Regularne monitorowanie stanu upraw i śledzenie prognoz pogody pozwoli na szybkie reagowanie w przypadku pojawienia się zagrożeń.

opracowanie na podstawie źródła: FACEBOOK SYMBIOZ [ https://www.facebook.com/share/p/1EfzqWXcqf/?mibextid=wwXIfr ]

UDOSTĘPNIJ

Mieszanie oleju parafinowego, preparatów miedziowych i siarkowych

W marcu mróz, jakiego nie było w Polsce od bardzo dawna