w

PIORIN: WARUNKI PRZEMIESZCZANIA TOWARÓW ROŚLINNYCH PO OPUSZCZENIA UE PRZEZ WIELKĄ BRYTANIĘ

Z dniem 31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Tym samym, 1 lutego 2020 r. będzie pierwszym dniem rozpoczęcia okresu przejściowego, określonego w Umowie o wystąpieniu Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z UE, który będzie trwać do końca 2020 roku.

 

Okres przejściowy został ustalony w Umowie o wystąpieniu, między innymi aby zapewnić obu stronom czas na wynegocjowanie przyszłych relacji pomiędzy UE i Wielką Brytanią oraz dostosowanie się do nowych warunków współpracy. W okresie przejściowym przewiduje się utrzymanie obecnych relacji pomiędzy Unią a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

 

Okres przejściowy potwierdza w polskim porządku prawnym ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o okresie przejściowym, o którym mowa w Umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej.  Zgodnie z art. 1 ww. ustawy, w okresie przejściowym, Wielka Brytania będzie w polskim porządku prawnym traktowana nadal jak państwo członkowskie Unii.

 

Okres przejściowy to dla polskich przedsiębiorców i obywateli brak zasadniczych zmian w relacjach z Wielką Brytanią do końca 2020 r. Oznacza to m.in. w kwestiach handlowych (także fitosanitarnych):

  • Utrzymanie dotychczasowych zasad związanych z brakiem ceł, kontyngentów czy innych dodatkowych barier i regulacji w handlu. Wielka Brytania pozostanie w unii celnej z UE.
  • Brak obowiązku uzyskania dodatkowych licencji, pozwoleń lub spełniania norm sanitarnych czy fitosanitarnych dla produktów rolno-spożywczych, które nie wynikają z ogólnie obowiązującego prawa UE.
  • Brak dodatkowych kontroli na granicy Unia Europejska – Wielka Brytania. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej pozostanie we wspólnym rynku UE.
  • Możliwość eksportu (przemieszczania) towarów do Wielkiej Brytanii na obecnych zasadach. Nie będzie potrzeby posiadania dodatkowych, niewymaganych dotychczas, poświadczeń czy świadectw. Wielka Brytania nadal będzie respektować wszystkie regulacje Unii Europejskiej w tym zakresie.
  • W odniesieniu do kwestii fitosanitarnych oznacza to, że określone materiały roślinne będą nadal wymagały zaopatrzenia w paszporty roślin, a przesyłki ziemniaków w oznakowanie i zaświadczenie potwierdzające nie występowanie w bulwach bakterii Clavibacter sepedonicus, tak jak ma to zastosowanie przy przemieszczaniu takich towarów z Polski do innych państw członkowskich UE.

 

Po zakończeniu okresu przejściowego – od 1 stycznia 2021 r. – warunki współpracy gospodarczej zależeć będą od treści przyszłych umów pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią.

źródło:  www.piorin.gov.pl.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności bezpośrednie rolnicy powinni otrzymać najpóźniej 31 grudnia

Paliwo rolnicze – limity zwrotu i terminy