Relacja video z dnia 30 marca u Pana Romana Kocewiaka w gminie Belsk Duży.
Miedź jest znana i dziś ale czy oby na pewno doceniana?
Niestety na przestrzeni kilku ostatnich lat część z sadowników zmarginalizowała użycie miedzi do jednego czy dwóch zabiegów na początku wegetacji. Często pojawia się określenie, ,,że to zabieg na skalibrowanie opryskiwacza’’. Nie jest to dobra strategia ponieważ należy pamiętać, że zabieg środkami miedziowymi to nie tylko dobre zabezpieczenie przed parchem jabłoni. Związki te charakteryzują się również wysoką skutecznością w zwalczaniu innych chorób grzybowych oraz bakteryjnych, jak chociażby sprawiające z roku na rok coraz więcej problemów choroby kory drewna, czy powracająca w ostatnich latach zaraza ogniowa. O ile w walce z parchem rozwiązań mamy dość dużo to z tą drugą grupą chorób walka jest dużo bardziej trudna.
Najbardziej popularnymi rozwiązaniami miedziowymi są preparaty oparte o tlenochlorek lub wodorotlenku.Przypisuje się różnice miedzy innymi w szybkości i długości działania oraz bezpieczeństwa dla roślin. Jedna i druga forma ma wiele plusów i nie da się jednoznacznie określić, która z nich jest lepsza.Źródła podają, że wodorotlenek jest bardziej reaktywną formą natomiast tlenochlorki charakteryzują się dłuższym działaniem oraz są łagodniejsze dla roślin. Wybór po, którą formę sięgnąć nie jest łatwy. Od ubiegłego sezonu na polskim rynku dostępny jest produkt łączący wszystkie te cechy:
Airone SC to płynna formulacja zawierająca Cu zarówno w formie wodorotlenku oraz tlenochlorku. Znacznie mniejsze cząsteczki w porównaniu do formulacji WP i WG, zapewniają lepsze pokrycie roślin oraz wysoką bioprzyswajalność produktu. Doświadczenia potwierdzają również wyższą odporność na zmywanie w stosunku do miedzi w formulacji WP.
Zabiegi preparatami miedziowymi można wykonywać nawet w niskich temperaturach. Mieszają się one dobrze z olejami oraz większością środków ochrony. Należy pamiętać, że po miedź powinniśmy sięgać także po zbiorze owoców. Zabezpieczenie blizn po szypułkach owoców, w późniejszym okresie po ogonkach liściowych to pierwszy krok w walce z chorobami kory i drewna.
*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Jeden komentarz
Dodaj odpowiedź