w

Pamiętajcie o bezpieczeństwie dzieci podczas wakacji na wsi!

Rolnicza praca nigdy nie ustaje, toczy się swoim rytmem mimo trudności i ograniczeń związanych z pandemią czy zmienną aurą. Lada dzień rozpoczyna się okres wytężonych prac sadowniczych, a dla dzieci wakacje.

Pamiętajcie proszę, że zabawa i odpoczynek powinny przebiegać w warunkach umożliwiających zachowanie zdrowia i życia.

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik przypomina:

…dzieciom nie wolno obsługiwać maszyn rolniczych i przebywać w ich pobliżu, gdy pracują. Nie powinnyście również uczestniczyć w pracach związanych z użyciem ostrych narzędzi, zwłaszcza mechanicznych, np. w spawaniu czy obróbce drewna. Nie zbliżajcie się także do środków chemicznych używanych w gospodarstwie – oprysków, nawozów, paliw itp. Kontakt z nimi może być dużym zagrożeniem dla Waszego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Uważajcie również na zwierzęta gospodarskie, przede wszystkim te duże, które choć przyjazne, mogą wyrządzić krzywdę. Pamiętajcie, że dzieciom nie wolno przebywać na wysokości, w zamkniętych zbiornikach, wykopach, w zapyleniu i hałasie, przenosić ciężarów, a także uczestniczyć w pracach, przy których występuje niebezpieczeństwo wybuchu czy pożaru. Zapoznajcie się z „Wykazem czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat”. Ich wykonywanie niesie ze sobą ogromne ryzyko dla Waszego bezpieczeństwa.

Odpoczywajcie i bawcie się w miejscach do tego przeznaczonych, za wiedzą i zgodą Waszych rodziców. Bądźcie też uważni na drogach publicznych oraz podczas zabaw i kąpieli w zbiornikach wodnych. Wierzę, że w każdym miejscu i sytuacji będziecie przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Z okazji rozpoczynających się wakacji życzę Wam udanego odpoczynku, wspaniałej pogody, wielu przygód i niezapomnianych wrażeń. Wróćcie we wrześniu do szkoły zdrowi i wypoczęci.

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

 dr Aleksandra Hadzik

źródło: KRUS

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odszkodowania za drzewa uszkodzone przez bobry – odp. MKiŚ

Susza rolnicza występuje już w siedmiu województwach! Susza dotknęła również zbiory truskawek w 60 gminach!