w

Odsłonięcia pomnika Profesora Eberharda Makosza w Belsku Dużym.

23 maja 2021 przy Urzędzie Gminy w Belsku Dużym nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika Profesora Eberharda Makosza.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji:

Eberhard Makosz (ur. 23 marca1932 w Lichyni[1], zm. 29 maja2018[2]) – polski sadownik, nauczyciel akademicki, profesornauk rolniczych.

Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (1965). W 1970 uzyskał stopień doktora, habilitował się w 1983[1]. W 1997 otrzymał tytuł profesora nauk rolniczych[3].

W latach 1956–1983 pracował w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej, później do 1988 był wicerprezesem Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Ogrodniczych w Nowym Sączu. Jako nauczyciel akademicki związany z Akademią Rolniczą w Lublinie, gdzie organizował Katedrę Nasiennictwa i Szkółkarstwa Ogrodniczego oraz kierował Katedrą Ekonomiki Ogrodnictwa[1]. Pracował również w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Ogrodnictwa[3].

W pracy naukowej specjalizował się w zagadnieniach z zakresu ekonomiki ogrodnictwa i rolnictwa, sadownictwie i szkółkarstwie[1]. Był członkiem m.in. Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych i Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych[1], a także honorowym członkiem Komitetu Zagospodarowania Ziem Górskich Polskiej Akademii Nauk[3]. Publikował prace naukowe poświęcone nowoczesnym technologiom w polskim sadownictwie[1]. Współpracował m.in. z miesięcznikiem „Hasło Ogrodnicze”[2].

Pochowany na cmentarzu w Brzeznej koło Nowego Sącza[4].

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sadownicy bez ubezpieczonych upraw: MRiRW zwala winę na PZU, a PZU na MRiRW… Kto winny?

Ministerstwo Rolnictwa zwiększy środki na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych?