Stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 24.03.2020 r. w sprawie mechanizmów wspomagających rolnictwo, w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.
Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej z pełną aprobatą i uznaniem przyjmuje propozycję wsparcia rolnictwa poprzez umorzenie jednej kwartalnej składki KRUS. Jest to działanie analogiczne do zaproponowanego płatnikom ZUS.
Jednocześnie Zarząd LIR pragnie zwrócić uwagę na specyfikę i pewne odmienności, które wyraźnie odróżniają działalność rolniczą od innych sektorów gospodarczych. W szczególności: znaczące uzależnienie produkcji od warunków naturalnych, sezonowość produkcji, bardzo wolny obieg kapitatu.
W chwili obecnej nie jesteśmy jeszcze w stanie w pełni ocenić czy, w jakim stopniu i jakie działy rolnictwa zostaną dotknięte kryzysem.
Z dużą dozą prawdopodobieństwa jednak można stwierdzić, że trudności i ograniczenia mogą objąć: eksport artykułów rolno – spożywczych, zatrudnienie pracowników sezonowych, zaopatrzenie w artykuly do produkcji rolnej i wzrost ich cen. Równocześnie w sposób nadmierny i nieuzasadniony mogą wzrosnąć ceny niektórych płodów rolnych, a utrzymać się w tendencji spadkowej innych produktów. Jeżeli dojdzie do takich sytuacji to odbije się to na dochodach rolniczych, a biorąc pod uwagę zadłużenie wielu gospodarstw, możliwe będą ich bankructwa.
Dlatego Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wnosi, aby sektor rządowy rozważył możliwość wprowadzenia następujących mechanizmów pomocowych:
-
odroczenie spłaty kredytów rolniczych na wniosek rolnika, minimum na rok. Ze względu na długie cykle produkcyjne w rolnictwie należy rozważyć możliwość odroczenia na okresy dłuższe.
-
refundację wynagrodzenia dla pracowników sezonowych. Takie rozwiązanie poza pomocą gospodarstwom umożliwi złagodzenie skutków ewentualnej utraty miejsc pracy w innych sektorach gospodarki. Z uwagi na małą atrakcyjność pracy w rolnictwie oraz jej sezonowy charakter wysokość refundacji powinna gwarantować przekraczające minimalną stawkę godzinową.
-
wsparcie dla eksportu artykułów rolnych, które w wyniku kryzysu utracą rynki zbytu.
-
uruchomienie skupu interwencyjnego niektórych produktów w celu spadających cen.