w

Od 1 lutego 2022 r. VAT na żywność będzie zerowy ?

foto: www.istockphoto.com
Spodziewam się, że od 1 lutego 2022 r. VAT na żywność będzie zerowy – powiedział 22 grudnia 2021 r. minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc – czytamy na portalu ksiegowosc.infor.pl
0% VAT na żywność w Polsce a zgoda Komisji Europejskiej

To nie jest jeszcze oficjalna wiadomość, ale mamy takie informacje, że KE przychyli się do prośby premiera Mateusza Morawickiego w tej sprawie” – powiedział Kościński w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Obniżka do 0% tylko dla produktów objętych stawką 5%VAT. Najwcześniej od 1 lutego – bo trzeba przerejestrować kasy fiskalne.

Jak tłumaczył, zerowa stawka VAT może wejść w życie od 1 lutego, bo trzeba czasu na przerejestrowanie kas fiskalnych. Dodał, że obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc.

Obecne unijne przepisy dotyczące VAT uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na zerową stawkę VAT na żywność. Dyrektywa VAT zezwala jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc – podaje ksiegowosc.infor.pl

Ewentualne obniżenie stawki VAT na żywność do zera ograniczy inflację i – być może – oczekiwania inflacyjne w krótkim terminie, ale po przywróceniu „normalnej stawki” ceny mogą być wyższe niż bez jej obniżenia, co podbije inflację w 2023 roku – oceniają ekonomiści mBanku.

źródło: ksiegowosc.infor.pl /  PAP Biznes

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popyt na polskie jabłka od początku sezonu utrzymuje się na stabilnym poziomie ???

Udział unijnej produkcji jabłek dla przetwórstwa ma wzrosnąć o 30%