w

Od 1 lutego 2022 r. VAT na żywność będzie zerowy ?

foto: www.istockphoto.com
Spodziewam się, że od 1 lutego 2022 r. VAT na żywność będzie zerowy – powiedział 22 grudnia 2021 r. minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc – czytamy na portalu ksiegowosc.infor.pl
0% VAT na żywność w Polsce a zgoda Komisji Europejskiej

To nie jest jeszcze oficjalna wiadomość, ale mamy takie informacje, że KE przychyli się do prośby premiera Mateusza Morawickiego w tej sprawie” – powiedział Kościński w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Obniżka do 0% tylko dla produktów objętych stawką 5%VAT. Najwcześniej od 1 lutego – bo trzeba przerejestrować kasy fiskalne.

Jak tłumaczył, zerowa stawka VAT może wejść w życie od 1 lutego, bo trzeba czasu na przerejestrowanie kas fiskalnych. Dodał, że obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc.

Obecne unijne przepisy dotyczące VAT uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na zerową stawkę VAT na żywność. Dyrektywa VAT zezwala jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc – podaje ksiegowosc.infor.pl

Ewentualne obniżenie stawki VAT na żywność do zera ograniczy inflację i – być może – oczekiwania inflacyjne w krótkim terminie, ale po przywróceniu „normalnej stawki” ceny mogą być wyższe niż bez jej obniżenia, co podbije inflację w 2023 roku – oceniają ekonomiści mBanku.

źródło: ksiegowosc.infor.pl /  PAP Biznes

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Popyt na polskie jabłka od początku sezonu utrzymuje się na stabilnym poziomie ???

Udział unijnej produkcji jabłek dla przetwórstwa ma wzrosnąć o 30%