w

Od 1 kwietnia wraca VAT na żywność!

Zerowa stawka podatku VAT na niektóre produkty spożywcze nie zostanie przedłużona po 31 marca 2024 r. – poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Uzasadniło, że powodem jest spadek inflacji. To oznacza powrót do stawki 5 proc. VAT na m.in. owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe.

Ministerstwo Finansów poinformowało we wtorek, że podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31 marca 2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze.

Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 1 lutego 2022 roku. Została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 roku na poziomie 9,2 proc. w ujęciu rocznym.

Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu 2024 r. obniżyła się do 3,9 proc. w ujęciu rocznym i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9 proc. w styczniu br. (tj. najniżej od września 2021 r.).

Ministerstwo szacuje, że w lutym i marcu 2024 r. zarówno inflacja w ujęciu rocznym jak i tempo wzrostu cen żywności w ujęciu rocznym utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem.

Stawka 0 proc. VAT obowiązuje od 1 lutego 2022 r. i obejmuje m.in. owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe. Jeśli zerowa stawka podatku nie zostanie przedłużona, od kwietnia 2024 r. wróci do poziomu 5 proc.

źródło: prawo.pl

UDOSTĘPNIJ

Ile sieci handlowe płacą za jabłka?

Dane statystyczne dotyczące importu malin i koncentratu jabłkowego z Ukrainy