w

Obniżenie czynszu dzierżawnego o 30%

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek zgłoszony podczas II posiedzenia KRIR VII kadencji w dniu 22 lutego 2024 r., zwrócił się w dniu 06 marca 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego w następującej kwestii dotyczącej opłat za czynsz dzierżawny nieruchomości wydzierżawionych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

W Polsce od dłuższego czasu widoczny jest brak dostępności ziemi rolniczej, co skutkuje ciągłym wzrostem kosztów zakupu oraz dzierżawy gruntów. Z tego powodu działki oferowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony rolników. W ostatnich latach dyskusja na temat zarządzania zasobami ziemi była ożywiona, zwłaszcza w kontekście trudności na rynkach rolnych, wynikających z pandemii oraz sytuacji na Ukrainie. Dodatkowo, obowiązująca wyliczona stawka czynszu oraz niezwykle niskie ceny pszenicy stwarzają dodatkowe wyzwania dla osób pracujących w rolnictwie.

W świetle powyższego, Krajowa Rada zwraca się z apelem do Pana Ministra o obniżenie czynszu dzierżawnego o 30% w odniesieniu do aktualnych stawek czynszów dzierżaw, uwzględniając trwające trudności na rynkach oraz sytuację wojenną na Ukrainie.

  • źródło: http://www.krir.pl/2014-01-03-03-24-03/pozostale/8230-wniosek-o-obnizenie-czynszow-dzierzawnych-kowr
UDOSTĘPNIJ

Mirosław Maliszewski: sadownicy ucierpieli na aferze wizowej

1000 zł/ha – nabór trwa tylko do 15 marca