w ,

Niestety, wiele plantacji czereśni wymarzło, więc owoców będzie mniej

Niestety, wiele plantacji czereśni wymarzło, więc owoców będzie mniej niż w ubiegłym roku, a ceny mogą być wyższe.

Na rynku są obecnie czereśnie importowane m.in. z Hiszpanii i Grecji. Za nie trzeba płacić 30-60 zł za kilogram. Gdy pojawią się polskie owoce, ceny powinny spaśc, choć ze względu na przymrozki w kwietniu i maju, nie można liczyć na znaczne obniżki.

Straty spowodowane przymrozkami są bardzo groźne, gdyż dotknęły kilku zagłębi sadowniczych, szczególnie sandomierskiego i lubelskiego, które mają duży udział w produkcji owoców – powiedział Mirosław Maliszewski, szef Związku Sadowników RP.

Przymrozki dotknęły wszystkie drzewa i krzewy owocowe, ale w różnym stopniu. Najbardziej te, gdzie zakończyło się kwitnienie i pojawiły się zawiązki owoców. O ile kwiaty we wczesnej fazie wytrzymują spadki temperatur do minus 4 stopniu, to w przypadku zawiązków wystarczy minus 1 stopień i ulegają one zniszczeniu – wyjaśnił Maliszewski.

Wiśnie, czereśnie, śliwy – to drzewa, które zakwitły najwcześniej i zawiązały owoce. W jakiejś części przymrozki dotknęły jabłonie i grusze oraz krzewy owoców jagodowych. Natomiast większe straty mogą pojawić się w porzeczkach i truskawkach – dodał szef Związku Sadowników RP.

PAP / PRK24

UDOSTĘPNIJ

Uproszczenia w Zielonym Ładzie

Cybulak podkreśla potrzebę uruchomienia tanich kredytów klęskowych